Čína boří plány Washingtonu srazit Venezuelu na kolena

Čína boří plány Washingtonu srazit Venezuelu na kolena

I když Spojené státy vedou „ekonomickou válku“ proti Venezuele a jejímu prezidentovi Nocolasi Madurovi, Čína pravděpodobně zničí plány Washingtonu na sražení latinskoamerické země na kolena: Peking půjčí Caracasu okolo 10 miliard dolarů, aby podpořil jeho ekonomiku.

9. března vydal americký prezident Barack Obama výkonné nařízení, prohlašujíc Venezuelu za „neobvyklou a mimořádnou hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států.“

Venezuelská vláda se také dostala pod tlak své opozice, protože od loňského roku probíhají v Caracasu demonstrace.

Nicolás-Maduro-y-Xi-Jinping

Venezuela balancuje na pokraji bankrotu, přičemž čelí hrozbě suverénního defaultu. Pokles cen ropy ještě přilévá olej do ohně.

Podle venezuelského prezidenta by za poklesem cen ropy mohl být právě Washington, tvrdíc, že USA vedou ekonomickou válku hlavně proti Rusku a Venezuele.

Peking považuje latinskoamerickou zemi za výjimečně lukrativní pro své investiční zájmy. Čína již Venezuele poskytla 45 miliard dolarů výměnou za ropu a palivo a v nejbližších měsících Caracasu poskytne dvě půjčky v hodnotě pět miliard dolarů.

Polovina z 10 miliard bude poskytnuta jako část bilaterální finanční dohody a dalších 5 miliard dolarů pro rozvoj ropných polí.

Venezuele a Kuba si v pátek během sedmého summitu Amerik nechali ujít šanci na kritiku americké zahraniční politiky vůči Latinské Americe.

Venezuela přišla na summit s peticí, která čítala 10 miliónů podpisů od lidí, kteří naléhají na Washington, aby zrušil nejnovější sankce uvalené na vládní úředníky země. Petice také vyzývá Bílý dům k odvolání svého výkonného nařízení odsuzujícího latinskoamerickou zemi jako „hrozbu pro národní bezpečnost.“

„Prezident Obama udělal v zahraniční politice vůči Latinské Americe nejhorší chybu svého šestiletého prezidentování,“ uvedl ve čtvrtek Nicolas Maduro během oficiálního projevu s tvrzením, že Venezuela „již není žádným dvorkem Washingtonu.“

 
Sputnik/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*