Cesta do mysli korejského diktátora

Cesta do mysli korejského diktátora

Jedním z krizových momentů nejen tohoto roku je bezesporu situace kolem Severní Koreje, ve které stále vládne tuhý komunisticko-nacionalistický režim.

Severokorejští vládci nám mohou připadat velice bizarně, rozhodně však nejsou šílenci. Tedy se nechystají spáchat hromadnou sebevraždu, naopak se snaží udělat vše pro to, aby se udrželi u moci.

Na domácí půdě se to projevuje v kontrole všeho, co by ohrozilo vládu současného režimu a v tvrdém postihu všech, kteří jsou vyhodnocení jako pro režim nebezpeční lidé. V oblasti zahraniční politiky se to zase projevuje snahou vytvořit takovou vojenskou sílu, která by odradila potenciálního útočníka.

Vládcům KLDR jsou totiž jistě dobře známy osudy režimů, které byly vyhodnoceny jako nepřátelské USA a přitom neměly dostatečnou vojenskou sílu, kterou by se mohly účinně bránit: tedy například Miloševičovo Srbsko, či Irák pod vedením Sadaama Hussaina.

Z tohoto pohledu je vývoj jaderných zbraní ze strany režimu racionalistický krok. Neboť vskutku jejich vlastnictví sníží ochotu USA a jeho spojenců zasáhnout proti KLDR z obavy ze severokorejské odpovědi.

Domnívám se, že strach z toho, že by první zaútočila KLDR, je neopodstatněný. Její vládci jistě dobře vědí, že odvetný úder by způsobil konec jejich moci a pravděpodobně i života, tedy toho čeho si jistě sami cení nejvíc.

Pokud mám z něčeho obavy, pak spíše z akcí USA a jejich spojenců. Nelze vyloučit, že mohou podlehnout pokušení ukázat „svaly“, třebaže nyní i tento krok považuji za málo pravděpodobný. Válka mezi KLDR, USA a sousedními zeměmi by byla obrovskou tragédií, která by znamenala smrt miliónů lidí v regionu a další negativní celosvětové důsledky.

(Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Cesta do mysli korejského diktátora

  • Je to valka informacni, valka slov. A zustane tak. Kim a jeho zeme potrebuje najist a proto dupe, jako uz drive. Cina nedovoli zadnou valku na poloostrove a nekolikrat to uz rekla. Jenom se o tom nepise. Rusove si ponechavaji sve mineni a jsou neustale pro jednani bez pouziti sily. Chteji rozvijet spolupraci zemi na vychode, nepotrebuji zadny konflikt. Potrebuji ho USA, aby tento vyvoj zastavily. Riskuji ale sebezniceni. Presto uz dnes planuji, kdo bude Koreu obnovovat, kdo dostane zakazky. Rikaji tomu kreativni bombardovani, ktere ma uvolnit nove investice US firem a zajistit jejich zisky. A tak to vysumi a Kim dostane, co chce. Bude mit vic casu na zdokonaleni svych zbrani a stane se dalsi velmoci. Nikdo mu v tom nezabrani, protoze on nechce skoncit jako Milosevic, Saddam, Gaddafi a j.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*