Český kardinál Duka nazval koronavirus „čínskou biologickou zbraní“

Český kardinál Duka nazval koronavirus „čínskou biologickou zbraní“

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka nazval počátkem února ve svém kázání v katedrále sv. Víta koronavirus „čínskou biologickou zbraní“. Duka dodal, že vojenští experti znají původ koronaviru, ale o tom nechtějí nebo nemohou mluvit. Podle pražské arcidiecéze však bylo Dukovo prohlášení vytrženo z kontextu.

Většina výzkumníků se domnívá, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19, se na člověka přenesl z netopýrů nebo jiných zvířat a že pravděpodobně pochází z jihozápadu Číny. Vládnoucí Komunistická strana Číny tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, vědci však tuto teorii odmítají.Teprve v lednu tohoto roku přijel do Číny tým Světové zdravotnické organizace, aby prozkoumal původ viru COVID-19 a způsob jeho šíření na člověka. Ve své zprávě tým WHO uvedl, že se podrobně nezabývá myšlenkou, zda koronavirus nemohl uniknout z laboratoře, ale označil tuto teorii za krajně nepravděpodobnou.

Na druhou stranu většina amerických tajných služeb věří, že virus pochází z laboratoře ve Wuhanu. Bývalý ředitel Národní zpravodajské služby John Ratcliffe navíc závěry WHO zpochybnil s tím, že existují významné důkazy, že virus pochází z čínské laboratoře.

„V této situaci je nejhorší čínský virus, uniklá biologická zbraň. Všichni vojenští experti po celém světě jsou o tom přesvědčeni, ale buď se to bojí říct, nebo o tom nemohou mluvit. (…) Ale pro křesťany je situace stejná jako předtím. Musíme překročit hranici smrti. Stejně jako po narození, když jsme skončili v náručí naší matky, skončíme v náručí Božím,“ řekl Duka ve svém kázání.

Imunolog Václav Hořejší se proti jeho tvrzení ohradil.

„To, co jsem slyšel, je naprosto skandální. Z pana Duky se stává šiřitel falešných zpráv. Jsem také katolík a stydím se a cítím se trapně, že naší církvi velí taková osoba,“ řekl pro CNN Prima News.

Podle Hořejší to lidé, kteří považují koronavirus za uměle vytvořený, říkají pouze z politických nebo ideologických důvodů.

V České republice vypukla epidemie koronaviru loni v březnu a od té doby se nakazilo téměř 1,1 milionu lidí. Z tohoto počtu zemřelo 18 430 lidí. V současné době počet aktivních případů COVID-19 přesahuje 106 000.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*