Česká televize nadále zlehčuje americký „omyl“ bombardovat nemocnici

Česká televize nadále zlehčuje americký „omyl“ bombardovat nemocnici

V zahraničním tisku se dočteme už i pozastavování nad měnícími se verzemi příběhu od armády USA – už jsou 4 verze příběhu. Mezitím Česká televize se spokojila s rozhovorem s místním šéfem Lékařů bez hranic a dál ji téma nezajímá.

Armáda USA od samotného počátku žongluje v tandemu s afghánskou armádou různými verzemi příběhu, proč byla bombardována nemocnice, a zda to bylo nebo nebylo záměrné.

Tentokráte uvedl, že afghánské jednotky nekomunikovaly přímo s americkými piloty. Jejich žádost ověřovala nejprve speciální americká jednotka v místě, která pak útok na nemocnici schválila.

Zdroj: The Guardian, úryvek překladu převzat z http://blisty.cz/art/79339.html#sthash.OJgkKjj4.dpuf

Popravdě podobně žonglují verzemi a omlouváním USA za každou cenu i různí internetoví diskutéři.

A nakonec když už žádná verze neustojí, tak se prostě řekne – „No tak se stala chyba. Je tam bohužel válka.“ (mimochodem v Afghánistánu, pokud vím, žádná válka oficiálně není, a vlastně nikdy vyhlášena nebyla).

lekari bez hrabnic

Nezávislé zpravodajství

Když to porovnáme s informování o Rusku…

…kde stačí jediný drb – ničím relevantně nepotvrzený drb – a je předmětem dost obšírné mnohahodinových debat a analýz – a převážně pouze spekulací různých analytiků, co Putin má nebo nemá v plánu s Evropu. Přesto kompletně bez důkazů. Jen dohady.

Stačí vyjádření zástupců ozbrojeného převratu v Sýrii, že Rusové tam útočí na civilisty (verze kterou už nikdo nevytahuje, protože se zřejmě tedy o útok na civilisty nejednalo), a Česká televize rozmazává s různými hosty od A do Z celé hodiny, co to znamená, pokud je to pravda, a podobně.

Co bych si představoval já, je aby Česká televize, hrazená z daní, měla aktivní zájem vyšetřovat i zla USA. To nejsou „přehmaty“. Obzvlášť pokud šlo o záměrné bombardování nemocnice, což je válečný zločin. Jedna z verzí příběhu, kterou podali představitelé armády hovoří o záměrném útoku na nemocnici, protože se tam měli nacházet Talibanci, což lékaři rezolutně popírají.

A úplně ponechám stranou, proč se vlastně snaží ty Talibance zabíjet? Celá ta válka tam nikdy nedávala smysl – natož kvůli útoku na Talibance riskovat nebo přímo obětovat životy civilistů.

Jediné co jsme viděli (dle některých internetových diskutérů to bylo „obšírným“ zpravodajským prokrytím) 6 minutový rozhovor s Pavlem Gruberem, šéfem české pobočky Lékaři bez hranic.

Pan Gruber nicméně myslím i v tomto rozhovoru poskytl dost dalších informací resp. námětů na jiné otázky a vyšetřování, které Česká televize kompletně ignorovala.

Například tvrzení pana Grubera, že byla bombardována hlavní budova nemocnice, což vylučuje (nebo zpochybňuje) tvrzení, že by tam bomby dopadly omylem bombardováním v okolí nemocnice, jak byla jedna z verzí americké armády, která „incidentu lituje“. Prý jejich bomby mohly udělat „kolaterální škody poblíž“.

Ne pokud bomby padaly jakoby cíleně přesně na hlavní budovu a ne okolní budovy nemocnice.

Dále máme informaci od lékařů, že bombardování pokračovalo navzdory tomu, že afghánské i americké představitele informovali, že jim bombardují nemocnici. Snaha to jakoby zlehčit moderátorkou „Číslo na Bílý dům asi nemáte? :-)“ na mě působila, že si možná sama neuvědomuje, jak je v její vlastní optice celá situace zlehčována.

Američané naši spojenci? Důvěřuj ale prověřuj…

Američané jsou ti samí lidé, co dali LSD lidem do jídla nic netušícím francouzským vesničanům (že Rusové nejsou svatí nám v tomhle nepomůže :-))

Jsou to ti samí lidé, kteří dali předškolním dětem LSD, upevnili je k posteli a pomocí elektrošoků jim vymývali mozek jako součást velice podivných experimentů. Bill Clinton byl první prezident, který se za to veřejně omluvil.

A podobně by se dalo pokračovat dál, jak Američané vpíchli dětem do žíly radioaktivní látky a sledovali, jak umírají v bolestech, protože je zajímal účinek radioaktivity.

Vietnam a užití napalmu ale i čerstvější obvinění z užití fosforu.

Či Guantanamo, tajné věznice v Evropě, na které jsme už zapomněli a jedna je údajně v Polsku, … raději si tím nebudeme kazit den.

Informace o tom, že možná armáda USA spáchala válečný zločin (další) je opět ignorována nebo minimálně těžce marginalizována.

Vlastní angažovanost novinářů v zahraničním zpravodajství

No a co by mi přišlo rovněž dobrá novinařina (ten úplně základ), je aby nějaký novinář České televize letěl do USA nebo někam, kde se přímo zeptá vlastní otázky na americkou armádu.

Kupodivu když si Obama pořídí nového psa nebo jdou Obamovy děti do školy, tak jsou tam z České televize v Americe novináři osobně před Bílým domem komentují událost nového školního roku pro děti prezidenta Obamy. Pár takových reportáží si vybavuji.

A i tehdy stojí jen před budovou Bílého domu a všichni se tváří, že jsou vlastně na místě dění – ale nejsou – to by museli stát v té budově 🙂 A o tom to je.

Každopádně čekat, jestli jim zahraniční agentury předhodí předžvýkané informace, mi nepřijde jako zahraniční zpravodajství nebo vůbec zájem o zahraniční politiku.

Jakoby náklonnost k USA byla už daný axiom a šťourat do nějakých válečných zločinů toho našeho velkého spojence přece může uškodit i našim zájmům?

Propaganda jak za komunistů?

Upřímně řečeno – ta současná propaganda se zdá být horší než za komunistické totality. Nebo minimálně stejná. S mírnými rozdíly ve formě.

Princip oslavování vůdce (Obama) a plivání na záporáka (Putin/Bashar/Saddam/…) je stejný.

Stačí si kdykoliv bude Česká televize mluvit o zlém Rusku, a co údajně zas provedli nebo možná provedli, uvědomit zdroj těch informací (je-li vůbec definován) a do jaké míry je celá věc zveličována.

A podobně jak jsou americké „přešlapy“ přehlíženy.

„Umírněná opozice“

Nebo jak zcela nekriticky je příjímán koncept, že ti ozbrojenci v Sýrii jsou hodní. Ta tzv. „umírněná opozice“. To je myslím největší selhání celého západního zpravodajství jako takového. Ačkoliv Česká televize jako médium zjevně vazalského státu to celé podává úplně nejhůře. I v mezinárodním tisku najdeme mnoho rozporování, jestli vůbec lze uvažovat nějaký koncept „umírněných teroristů“ apod.

Svým způsobem měly pravdu obě studeno-válečné propagandy. O americkém imperialismu ale i o komunistickém celosvětovém spiknutí Lva Trockého. Teď máme propagandu opačnou. A stejně jak moc nám byl vnucován Sovětský svaz, tak je dnes vnucováno USA a pokrytecky dobýván svět pod pláštěm ochranou před diktátory (jakoby to nebyla Británie, která svými kolonizacemi terorizovala celý svět :-))

Kupředu pravá

Česká televize si zatím zvolila být mluvčím Pentagonu a úplně rezignovat na zpravodajství?

Pravděpodobný popis situace je, že USA dosud nebombardovali ani jedinou – ani jednu základnu Islámského státu (IS), a když se do toho vloží Rusko, a zřejmě opravdu na IS zaútočili, tak co udělají Američané? Vybombardují nemocnici!

A ČT dělají jakoby se nic zvláštního nestalo.

Rusku stačí využívat pravdu. Západ mu to usnadňuje.

A pak že prý televize Russia Today je propagandistická televize Kremlu. No asi bude ale Západ to těm Rusům tak neskutečně usnadňuje. Oni si ani nemusejí vymýšlet. Rusům stačí pro psychologické vítězství používat pravdu.

———————————————————————————————————————

Článek nemá zpochybňovat USA jako takové ale je nutné přestat koukat na USA růžovými brýlemi a všechno jim důvěřovat (viz. sloupec vpravo, že umí šlapat vedle skoro furt). 

Dvojnásob by to mělo platit pro novináře, hlídací psy demokracie.

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*