Češi chtějí neutralitu…

Češi chtějí neutralitu…

Horem dolem běží propaganda v našich médiích, jak je Rusko nebezpečné, jak nás chce snad už pozítří přepadnout, jak je nezbytné účastnit se vojenských cvičení NATO a strany jako TOP 09 či ODS či lidovci dokonce horují pro vybudování trvalé vojenské základny.

Média nám popisují genialitu Poláků, Litevců, Lotyšů, kteří správně drží proatlantickou strunu a pravidelně v týdenních intervalech hysterčí z předpokládaného útoku Ruska.

A pak vyjde výzkum agentury SANEP ohledně vztahu k možnosti pobytu vojsk NATO na našem území a je to hustý.

S případnou účastí České republiky na vojenské evropské operaci USA Atlantic Resolve (v překladu Atlantické odhodlání), zaměřené na podporu amerických spojenců před možnou ruskou hrozbou, nesouhlasí  plných 58,4% dotázaných.

svaty vaclav

Ohrožení ze strany Ruské federace pak pociťuje v souhrnu pouhých 35,9% domácí populace.

Plných  60,3% dotázaných se žádného ohrožení ze strany Ruska neobává.

A Američani, teď se podržte : téměř dvě třetiny veřejnosti (64%) nesouhlasí s přítomností vašich vojenských sil  v České republice. Proti americkým vojákům v ČR vznikla petice s výzvou: „Nechceme žádné americké vojáky na území České republiky! Nenecháme se Spojenými státy zatáhnout do III. světové války! Nepustíme je do naší republiky! Měli jsme na našem území Ruskou armádu 20 let a již nikdy více cizí vojska!“ S textem této petice vyjádřilo v souhrnu souhlas 58,5% dotázaných obyvatel České republiky.

Ukazuje se jedno : Zajídá se nám agresivní vojenská politika USA.

Český národ si představuje svou zemi jako suverénní a neutrální stát.

A nejsme sami. Podobné názory zastávají i Slováci.

Ve čtvrtek jedu do Bratislavy podpořit je v jejich protestech proti možnosti vybudování vojenské základny NATO.

Velmi podobně odmítá botu amerického vojáka i Budapešt.

A Rakousko je jasné : To je neutrální a tu svou neutralitu si hýčká.

Znovu se ukazuje, že tento středoevropský čtyřlístek nástupnických zemí bývalého Rakouska Uherska v otázkách zahraniční politiky zastává prakticky shodné názory.

Jsem hrdý na to, že jsem Čech a jsem rád, že se zde stále více otevírá perspektiva středoevropské unie prosazující společné pohledy na zahraniční a bezpečnostní otázky.

Judr. Jiří Vyvadil

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*