Bývalý ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby chtěl spáchat atentát na syrského prezidenta Asada

Bývalý ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby chtěl spáchat atentát na syrského prezidenta Asada

Bývalý zpravodajský šéf izraelské armády chtěl spáchat atentát na syrského prezidenta Asada

Návrh Aviva Kochaviho však údajně odmítla izraelská armáda, která se raději soustředila na potlačení údajného zakořenění Teheránu v zemi a přenosu pokročilých zbraní pro libanonskou militantní skupinu Hizballáh.Generálmajor Aviv Kochavi, nový náčelník štábu izraelských ozbrojených sil (IDF), plánoval zavraždit syrského prezidenta Bašára Asada za jeho podporu Hizballáhu, tvrdí saúdský deník Elaph se sídlem v Británii, jak píše Jerusalem Post.

Deník Elaph citoval nejmenovaného vysoce postaveného úředníka, který tvrdil, že když sloužil jako ředitel vojenské zpravodajské služby IFD, Kovachi byl pro to, aby byl Asad sesazen, i kdyby to znamenalo uchýlit se k atentátu.

Zatímco Kochavi podpořil myšlenku vytlačení Asadova režimu, který by údajně „přinesl Izraeli kalamitu ze strany Íránu a Hizblláhu,“ šéf zpravodajské služby Mossad Yossi Cohen chtěl něco jiného.

Židovský stát se soustředil na to, aby zabránit tomu, co považuje za zakořenění Teheránu v zemi tím, že se zaměří na aktiva Íránu a Hizballáhu“ a zároveň zajistí, aby Izrael způsobil režimu v Damašku minimální škody,“ uvedl úředník.

Izrael provádí letecké útoky na území Sýrie a tvrdí, že útočí na íránské vojenské objekty a konvoje se zbraněmi. Tel Aviv trvá na tom, že Teherán dodává zbraně Hizballáhu, který je později používá proti Izraeli prostřednictvím arabské republiky.

Írán naopak odmítl udržování jakékoliv vojenské přítomnosti v Sýrii kromě svých vojenských poradců, o které požádal sám Damašek. Teherán i syrská vláda opakovaně odsoudily izraelské nálety.

Na začátku prosince IDF zahájila operaci Severní štít a během třítýdenního průběhu vojenské operace izraelské síly lokalizovaly čtyři tunely pod severní hranicí země. Izrael věří, že Hizballáh využíval výše zmíněné tunely k pašování militantů a zbraní.

Izrael a Hizballáh se naposledy střetly v roce 2006, kdy izraelské síly napadly Libanon poté, co šiitská militantní skupina unesla dva izraelské vojáky při přeshraničním náletu.

Konflikt, který trval 34 dní a měl na svědomí 1 300 osob, byl zastaven příměřím zprostředkovaným OSN.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*