Bývalý íránský diplomat tvrdí, že na ropné tankery zaútočil Izrael

Bývalý íránský diplomat tvrdí, že na ropné tankery zaútočil Izrael

Bývalý íránský diplomat tvrdí, že za čtvrteční útoky na dva ropné tankery v Ománském zálivu je zodpovědný Izrael.   

Aniž by poskytl nějaký důkaz, Hamid Reza Asefi, který sloužil jako íránský velvyslanec ve Francii a mluvčí ministerstva zahraničí, tvrdil, že motiv útoku je „jasný“.„Myslím, že vedení takových incidentů v regionu provádí sionistický režim a ten nemá žádné skryté dimenze,“ řekl Asefi deníku Iran Online v rozhovoru, který citoval Tehran Times.

Izrael nejvíce těží z obviňování proti Íránu, uvedl Asefi a proto „logicky sionistický režim je agentem tohoto incidentu“.

Diplomat dodal, že Izrael se snaží vtáhnout Írán do nepokojů se zbytkem světa.

Írán odmítá jakoukoli účast na útocích. Ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif předpokládal angažovanost Izraele a v pátek obvinil USA, Izrael a Saúdskou Arábii ze spiknutí k sabotování diplomacie.

Mezitím se izraelská zpravodajská služba připojila k USA a obvinila z incidentů Írán.

Během víkendu izraelská televize citovala vedoucí představitele zpravodajské služby s tím, že Íránci použili při útocích miny a torpédo.

Na jedné z lodí byly spatřeny námořní miny, což dovedlo USA k závěru, že za útokem stojí Írán. Americká armáda zveřejnila záběry údajně zobrazující íránskou Revoluční gardu, která odstraňuje jednu z nevybuchlých min.

Prezident Donald Trump v pátek nazval Írán „teroristickým národem“. Trump uvedl, že útok měl „všude napsaný Írán“ a Islámská republika „to udělala“.

Ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že „nevyprovokované útoky představují jasnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost, očividný útok na svobodu plavby a nepřijatelnou kampaň eskalujícího napětí ze strany Íránu“.

Spojené království také uvedlo, že dospělo k závěru, že za útoky stojí Írán.

 

(Hamid Reza Asefi Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*