Brusel: USA vyvíjí tlak na EU, aby zrušila projekt na plynovod „Nord Stream 2“

Brusel: USA vyvíjí tlak na EU, aby zrušila projekt na plynovod „Nord Stream 2“

Spojené státy prosazují, aby evropské země zrušily výstavbu plynovodu „Nord Stream 2“ řekl deníku RIA Novosti diplomatický zdroj v Bruselu.   

„Spojené státy chtějí tento projekt pohřbít, protože začaly prodávat zkapalněný zemní plyn do zemí EU a čelí v Evropě konkurenci Gazpromu.“

Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič minulý týden uvedl, že komise evropského výboru stále očekává od Evropské unie mandát pro jednání s Moskvou o vytvoření právního základu pro projekt „Nord Stream 2“.

Tento projekt zahrnuje výstavbu dvou plynovodů od Baltského moře do Německa v celkové výši 55 miliard kubických metrů ročně. Nový plynovod má být vybudován v blízkosti plynovodu „Nord Stream“.„Plynovod Nord Stream 2 nebude podléhat pravidlům vnitřního trhu EU a třetímu energetickému balíčku, jelikož potrubí nepovede přes dílčí povodí EU. Evropská komise tak dosáhne dohody s Ruskem o klíčových zásadách, které položí základy pro provoz potrubí.

Mezi tyto zásady patří transparentnost provozu potrubí, nediskriminační tarify pro prodej plynu, přístup třetím stranám za účelem čerpání plynu a rozdělení úkolů pro prodej a přepravu plynu.

Kromě toho, Evropská komise, která se snaží přesunout budoucí plynovod pod pravomoc EU, schválila mandát pro jednání s Ruskem. Státy EU by měly tento mandát schválit.

Americký senát minulý týden schválil nové sankce proti Rusku. Dokument také naznačuje záměr „zabránit výstavbě potrubí „Nord Stream 2“.

Obnovení sankcí způsobilo v Evropě nespokojenost. Rakouský kancléř Christian Kern a německý ministr zahraničí považují toto omezení za stálou hrozbu pro evropskou energii a poukazují na to, že politické nástroje by neměly být používány k dosažení ekonomických zájmů.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: b92.net)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Brusel: USA vyvíjí tlak na EU, aby zrušila projekt na plynovod „Nord Stream 2“

  • Sankce proti EU, maskované jako sankce proti Rusku, jsou nástrojem USA k urychlení krachu EU. V globální ekonomice je místo buď pro silnou EU nebo USA. Pro obojí ne. Kdyby EU obchodovala s Ruskem a Čínou, USA by zkrachovaly. Proto se nás snaží namanévrovat do války proti Rusku.
    Když nepůjde plyn přes Ukrajinu, nebude ho Ukrajina rozkrádat a bude tedy lepší cena. Ukrajinu musí obejít jak Rusko, tak EU. Ukrajinci mají obrovské úrodné lány a jsou líní. Jen natahují ruce k EU nebo žili z poplatků za tranzit ropy a plynu. Nechme je, ať je život donutí obdělávat pole místo válčení a žebrání u svých sousedů.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*