Británie tajně vylepšuje své jaderné zbraně, bez souhlasu poslanců

Británie tajně vylepšuje své jaderné zbraně, bez souhlasu poslanců

Opět bude vynaloženo více peněž daňových poplatníků na zbraně hromadného ničení, u kterých se všichni modlíme, aby nebyly nikdy použity.      

Británie tajně vylepšuje svůj arzenál jaderných zbraní Trident a vyvíjí zcela novou hlavici, podle zprávy služby Nuclear Information Service (NIS). Kontroverzní je však fakt, že parlament k takovému obnovení nedal souhlas.

The Atomic Weapons Establishment (AWE) v Berkshire, kde jsou britské jaderné hlavice vyráběny a uskladňovány, pracuje na programu pro upgrade aktuální hlavice Trident, k výrobě za účelem vytvoření silnější a přesnější jaderné hlavice Mark 4A,“ uvádí nezávislý výzkumný ústav.

Peter Burt z NIS uvádí, že „Program na úpravu hlavice Mark 4A umožní, že jaderné hlavice Trident zůstanou v provozu až do poloviny tohoto století, a je vynakládáno mnoho financí na přípravu cesty pro vývoj hlavic nové generace, které zůstanou v provozu ještě déle.“

Americko-britská pracovní skupiny byla nastavena tak, aby umožnila spolupráci na těchto programech, a nové hlavice byly testovány v laboratořích Sandia National Laboratories ve Spojených státech.

Náklady a harmonogram programu byl utajen před parlamentem, podle zprávy.

O modifikovaných hlavicích je však zmínka v dopise na internetových stránkách ministerstva obrany dne 02.7.2014.

V dopise je uvedeno, že Dr. Paul Hollinshead byl zodpovědný za „program globální navigace jaderných hlavic“ a za „zahájení výroby Mark 4A.“

Ze zprávy vyplývá, že AWE již na studii nového designu jaderné hlavice utratila 85 miliónů £ (asi 2.980.000.000 korun).

Předpokládá se, že později v tomto roce vláda předloží návrh na nahrazení stávající flotily ponorek Trident čtyřmi novými loděmi. Vláda uvádí, že to bude stát 31 miliard £, ale zřídila rezervní fond pro případ překročení částky ve výši 10 miliard £.

Ministerstvo obrany se odmítlo vyjádřit k celkovým nákladům programu Trident, jelikož jsou informace klasifikovány.

Kampaň za jaderné odzbrojení (CND) mezitím odhadla, že program bude stát kolem 205 miliard £ (asi 7 061 635 000 000 Kč).

 

(Veteranstoday/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*