Británie: Nejméně sedm studentů z Westminsterské univerzity se připojilo k ISIS, tvrdí zadržený bojovník

Británie: Nejméně sedm studentů z Westminsterské univerzity se připojilo k ISIS, tvrdí zadržený bojovník

Bojovník ISIS odhalil, že patří mezi sedm bývalých studentů z jedné londýnské univerzity, kteří se připojili k teroristické skupině.

Zakariyya Elogbani odešel v roce 2014 z Westminsterské univerzity, kde studoval business management, a připojil se k džihádistům.

Ze své zadržovací cely v Sýrii, řekl BBC, že je jedním ze sedmi studentů Westminsterské univerzity, kteří bojovali pro skupinu Islámský stát.BBC také identifikovala osmou osobu, která tam studovala.

Zakariyya Elogbani (vpravo), na snímku s bývalým studentem Westminsterské univerzity Ishak Mostefaoui, nyní také zadržován v Sýrii Foto: Facebook

Muži, kteří jsou nyní identifikováni jako džihádisté z Westminsteru, jsou Elogbani, nyní zadržen v Sýrii a Ishak Mostefaoui, který s ním odcestoval do Sýrie a přišel o své britské občanství kvůli činnostem s ISIS.

Elogbani řekl BBC, že jeho další tři spolužáci byli zabiti, když bojovali po boku Islámského státu, mezi nimiž byl také Qasim Abukar, tvrdý džihádista, který dříve bojoval s militantní skupinou v Somálsku. Jeho bratr Makhzumi Abukar byl uvězněn za podvod za milión liber spojený s teroristickou skupinou, věří policie.

Dalším bývalým studentem Westminsterské univerzity, který odešel do Sýrie, byl Akram Sabah, který opustil univerzitu v roce 2011. On a jeho bratr byli zabiti v bojích v září 2013.

A Mohamed Jakir, džihádista zabitý v Sýrii v roce 2014 po sedmi týdnech v zemi, byl také údajně studentem Westminsterské University.

Není to poprvé, kdy byla tato instituce spojena s mladými muži, kteří se obrátili k násilnému extremismu. Před deseti lety, Mohammed Emwazi, bojovník ISIS, nazvaný džihádista John, který na videonahrávce sťal západní rukojmí, tam také studoval.

Mohammed Emwazi byl studentem Westminsterské univerzity v roce 2009, než odešel v roce 2013 do Sýrie.

Jako radikalizovaný mladý muž v Londýně byl na seznamu hlídaných teroristů, ale i přes zákaz opustit Británii se mu podařilo uprchnout do Sýrie.

Objevil se na videích z poprav amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Alana Henningse a Davida Hainese, 22 syrských vojáků a japonského novináře Kenjiho Gota.

Emwazi byl zabit při úderu rakety v listopadu 2015.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*