Brexit

Brexit

Blíží se červnové referendum v Británii o jejím setrvání v EU. Jsou vášniví stoupenci brexitu a jsou jeho vášniví odpůrci.

Základní pro a proti jsou shrnuta např. v článku http://ekonomika.idnes.cz/byla-by-to-rana-pro-zivotni-uroven-tvrdi-prumyslnici-pdc-/eko-zahranicni.aspx?c=A160415_113850_eko-zahranicni_chrs, takže je nebudu opakovat.

Co mne již dříve nemile překvapilo, je vyjádření některých představitelů evropských zemí k případnému brexitu: Zaujímají totiž výhružný frackovský postoj ve stylu „pokuste se o brexit a my vám to osolíme tak, že budete držkami rýt brázdy v zemi“

Kam se poděla úcta ke svobodnému rozhodování země o svém osudu? Kam se poděla sebemenší noblesa? Proč tito politici namísto vyhrůžek nesednou na kopec a nepřemýšlejí, co se stalo, že zhruba polovina občanů jedné z nejvýznamnějších zemí EU po letitém členství v EU nevidí v dalším setrvání žádnou perspektivu, pouze byrokratické překážky, nevyžádané manipulace a obrovské náklady, které musí zaplatit za své členství? Co to je za „elitu“, která si ze současného stavu nedokáže vyvodit, že nejen občané Británie, ale přemnoho občanů jiných států, včetně těch nejprobruselštějších, se svým postojem k EU příliš od těch britských neliší? Jen tak mimochodem, nestává se již pojem „elita“ nadávkou ve smyslu nablblého ignoranta? Copak jim nejde o jejich chleba? Berou snad v úvahu putinovská silová řešení?

Mezi lidem obecným již kolují nelichotivé informace o některých evropských představitelích. Týkají se jejich pochybného vzdělání, jejich prapodivné politické minulosti, resp. i kriminálních činů, jejich naprosté neschopnosti uvažovat, natož pak něco řídit. Stav Unie, se kterým se každodenně setkáváme napovídá, že tyto zkazky asi nejsou plané.

Tedy za mne: brexit je jedna z mála šancí něco významného s Unií udělat, než se sama rozvrátí. Něco s Unií udělat znamená znemožnit nevoleným zástupcům o čemkoliv rozhodovat, tvrdě penalizovat nedodržování unijních smluv (což se má týkat např. i nezodpovědného přijímání běženců, falšování dohod s Řeckem …), unifikovat v Unii pouze ty normy, které napomáhají rovnoprávné směně a především, vytvářet standardy na základě všeobecné shody a zároveň dobrovolnosti je dodržovat.

Něco s Unií udělat znamená, že Evropa zůstane zemí míru. Nic nedělat a naopak dokonce vyhrožovat Britům za jejich referendum může znamenat pro Evropu tu nejhorší možnou budoucnost.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Brexit

  • Co je EU ? Jen spolek odložených, nepotřebných politiků, kteří berou nehorázné peníze za vytváření chaosu svými regulacemi. Evropě takový orgán pomůže tak akorát do hrobu. Integrace by měla být na tom stupní, na kterém se samovolně vytvoří, něco někam regulovat je hloupé řešení.
    Svět se postupně bude integrovat a globalizovat, ale každý proces má svoji dynamiku. Netrpěliví lidé neschopni tohle pochopit nejsou hodni řízení jakýchkoli společenství.

  • EU se již rozpadla, jen si to papaláši nechtějí připustit. Je ve stejné fázi jako RVHP v roce 1989. Nikdo si dlouhodobě nenechá vnucovat diktát úředníků, které nikdo nevolil a nikdo je nechce. USA tlačí na Evropu, aby více zbrojila, aby začala válku proti Rusku. Z USA nás stále straší Ruskem, abychom byli ti, kdo na Rusko zaútočí. Pro USA by to znamenalo záchranu před krachem, pro Evropu konec.
    Braňme se jakémukoliv diktátu – kvóty, nesmyslné sociální dávky pro přivandrovalce apod. EU už dlouho nebude a čím menší budou naše vazby s tímto nesmyslným byrokratickým spolkem, tím menší budou následky rozpadu EU pro nás.
    Nevnímejme EU jako to, co by chtěla být, ale jako to, co skutečně je. Banda loutek USA, která ničí Evropu systematicky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*