Brána smrti

Brána smrti

Žádné slovo nevzbuzuje v lidech větší hrůzu než slovo smrt. A přesto zážitek smrti v podání většiny těch, kteří stáli u její brány o ni hovoří jako o nejkrásnějším okamžiku v životě.

V současnosti se na ČT2 vysílá z mého pohledu velice zdařilý seriál „Brána smrti“. Zkoumá smrt z mnoha různých pohledů. Poslední díl byl věnován zážitkům lidí, kteří prožili klinickou smrt a vrátili se zpět. Mnohokrát jsem již tato vyprávění slyšel, přesto znovu a znovu mně okouzlí svou krásou a vždy dají něco nového.

V  posledním díle seriálu nejvíce zaujaly dvě věci.

Za prvé to byly slova dr. Raymonda Moodyho, který přiznal, že po jisté loňské duchovní zkušenosti ztratil jakékoliv pochybnosti v existenci posmrtného života, které ještě měl při psaní svých knih.

zivot po zivote

Za druhé to byly slova lidí, kteří popisovali vjem světa po smrti, jako vjem mnohem reálnější než vjem tohoto pozemského života. My často máme tendenci vnímat posmrtnou zkušenost jako jakýsi barevný sen. Lidé s touto zkušeností to vidí často opačně. Smrt je pro ně okamžik, kdy se ze snu probouzíme do mnohem skutečnější a bohatší reality.

Fenomén NDE, jak je odborně nazýván má však ještě jeden obrovský význam. Přináší nám poselství o tom co je skutečně důležité a naopak co je v životech bezvýznamné. Umírající při příchodu k Bráně se setkává s láskou a porozumění vysílající bytostí světla  a vede s ní rozhovor. Často dostává otázku: „ S čím přicházíš?“  Světelná bytost se  přitom neptá na to jaké dosáhl dotyčný společenské postavení, kolik vydělal peněz, či jak byl jinými obdivován. Ptá se nás co jsme vykonali pro druhé, pro celek, pro život. Zkrátka se ptá čím jsme byli užiteční z vyššího principu.

Osobnosti lidí s touto zkušeností se tak po návratu zpět velmi často radikálně mění. Stávají se více duchovními, ale ne ve smyslu rigidního náboženství. Jejich životy se stávají hlubší a bohatší. Uvědomují si důležitost pozitivních vztahů mezi lidmi, a také lidmi a přírodou. Více touží po vzdělání a poznání. Ne však ve smyslu hromadění poznatků, ale pochopení vesmíru a života. A konečně ztrácí strach ze smrti.

Seriál Brány smrti doporučuji všem. Dosud odvysílané díly je možné shlédnout ze záznamu na internetu zde.

 

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*