Bonus horníkům

Bonus horníkům

Horníci dostali v dubnu na výplatní termín, od svého zaměstnavatele – asi jako bonus – informaci, že za ně zaměstnavatel neuhradil sociální a zdravotní pojištění. Samozřejmě jim ale tato částka byla z výplaty stržena. Hlavně, že manažeři dostali miliónové odměny za skvělou práci. OKD se tedy vědomě dopustilo trestného činu, podle § 147 trestního zákona.

Tak jsem zvědavá, co na to zákonodárci. A co na to Marksová a Němeček – oba ČSSD.

Kuchaři z Eurestu (na šachtách) nedostali výplaty, stejně jako uklízečky, protože OKD firmám nezaplatila ani korunu za práci a ty výplaty „ze svého“ platit nebudou.

Marksová nařídila, aby byly na šachtách uvolněny prostory, kde bude provizorně sídlit několik úřednic z Úřadu práce, asi, aby stát předešel tomu, aby horníci zvlčeli a neváleli se doma na kanapi, (tak, jako asi 2/3 nezaměstnaných „sociálně potřebných“ z řad nepřizpůsobivých a také z řad mladých povalečů, kteří se nechají živit rodiči a státem), aby neztratili pracovní návyky – ty 2/3 nezaměstnaných nikdy neměli a nikdy mít nebudou.

Tyto úřednice budou poskytovat své služby jako poradkyně, kam umístí řadu upracovaných chlapů, většinou pracujících od vojny na šachtě. Chlapi, kteří mají nad 50-63 let, budou vybíráni na rekvalifikace nebo na přímé zařazení do podniků, či je budou přemlouvat k podnikání. Mladší už asi mají nějakou představu, kam půjdou.

Na jednu stranu, proč ne, nějak se rodina musí uživit, ale bude tomu přístupný i budoucí zaměstnavatel? Bude přihlížet k zhuntovanému zdraví horníků? A bude dost pracovních míst? Kde a kdy? Takový horník, když makal na šachtě nepřetržitě 20-30 let nebude mít motivaci k práci, pokud ho nový zaměstnavatel po uplynutí zkušební doby propustí a vezme jiného – protože mu to dovoluje stát a je to u nás velice rozšířený zvyk, a zaměstnavatel shrábne za pracovní sílu peníze od ÚP, a tak to dělá do nekonečna.

Co ostatní pracovníci ze šachet, šachty nejsou pouze horníci.

O plánované likvidaci šachet se vědělo již nejméně 5 let a nic se nedělo, nikdo majitele OKD nedonutil k nějaké činnosti – ani spolupráci s ÚP.

Co se týče stále nevyřešených hornických důchodů, někteří horníci i po dosažení 55 let, na tento důchod nebudou mít nárok (tedy, pokud vůbec tento důchod bude vládou schválen). Schází jim tzv. konto pracovní doby. To nikdo nechápe, protože mají odpracovaných ne jen 3300 sněn, ale někteří i daleko nad 5500 směn a nárok na důchod přesto nemají.

http://www.mpsv.cz/files/clanky/23592/TZ_MPSV_hornicke_duchody.pdf

„Tisková zpráva Praha, 21. ledna 2016

Horníci by mohli jít do důchodu dříve, návrh prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně Horníci z hlubinných dolů by mohli odejít do penze v 58 letech, tedy o pět let dříve než ostatní zaměstnanci. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením. Nová pravidla by mohla začít platit už od letošního října. „Jsem opravdu ráda, že můj návrh poslanci pustili do dalšího čtení. Novela pomůže přibližně třem a půl tisícům lidí, kteří dnes vykonávají jedno z nejtěžších a také nejnebezpečnějších povolání v zemi,“ uvedla ministryně Marksová. Dříve do důchodu budou moci odejít, pokud jako horníci odpracují pod zemí nejméně 3300 směn v případě uhelného hornictví a 2200 směn v případě hornictví uranového. Ze zdravotnických studií vyplývá, že průměrný věk dožití je u této kategorie pracujících průměrně o pět let nižší než u ostatní populace. „Horníci, kteří většinu svého života strávili v dole, musí mít možnost jít do penze. Je jen těžko představitelné, že by se mohli na konci svého aktivního života rekvalifikovat na jiné zaměstnání,“ dodala ministryně. Dřívější odchody horníků do důchodu pomohou snížit stavy lidí v hornictví bez razantního nárůstu nezaměstnanosti. Zároveň zohlední extrémně těžkou práci v podzemí, kterou nelze dělat tak dlouho jako jiné profese.

Petr Habáň tiskový mluvčí“

RADA NEJEN PRO HORNÍKY:

Pokud se stane, že nedostanete mzdu od svého zaměstnavatele, který je v platební neschopnosti (insolvenci), podle zákona 118/2000sb §3c, obraťte se na příslušný ÚP, kde vám mzdu proplatí – podle zákona 118/2000sb § 4 (1) Zaměstnanec může požádat o uspokojení svých mzdových nároků kteroukoliv krajskou pobočku Úřadu práce nebo kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Pokud mzdové nároky uplatňuje zaměstnanec, který se v České republice nezdržuje, je povinen zvolit si v České republice zástupce pro doručování písemností a tuto skutečnost, spolu s číslem účtu vedeným u peněžního ústavu, sdělit krajské pobočce Úřadu práce nebo kontaktnímu pracovišti krajské pobočky Úřadu práce při uplatňování mzdových nároků.

Zajímalo by mě, jestli by už konečně ti mocipáni z vlády razantně utnuli ty zas.ané velkopodnikatele, kdyby se stalo, že budou muset vyplácet mzdy všem zaměstnancům OKD. Což vypadá, jako velmi drsná a blízká realita.

https://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/akt_zneni/ZAK._C._118__2000_-_1._1._2015.PDF

A jinak, čeští horníci, nesmějí se vám náhodou polští horníci, kteří pracují s vámi na šachtě? Že si necháte všechno líbit?

http://www.okd.cz/cs/media/napsali-o-nas/odchody-horniku-do-duchodu-podle-babise-je-to-nesystemove?FfArticleItem_page=5

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*