„Bohužel k nehodám dochází“: Kreml reagoval na fatální zkoušku rakety

„Bohužel k nehodám dochází“: Kreml reagoval na fatální zkoušku rakety

Pět jaderných vědců, kteří zahynuli při výbuchu v tajném vojenském pásmu v severním Rusku, jsou hrdinové, uvedl Kreml, aniž by potvrdili spekulace USA, že nehoda souvisí s ruským hypersonickým raketovým programem.

„Bohužel k nehodám dochází. Jsou tragické, “uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov. „Je pro nás důležité si pamatovat ty hrdiny, kteří při této nehodě přišli o život.“Experti z ruské jaderné agentury Rosatom vysvětlili příčiny nehody a uvedli všechny relevantní podrobnosti, uvedl Peskov. „Nemám k tomu nic víc.“

Podle Rosatomu došlo k nehodě na palubě mořské plošiny v oblasti Archangelska minulý čtvrtek. Vědci pracovali na „zdroji izotopů“ pro experimentální „kapalinou poháněný motor“.

Zkouška šla zpočátku dobře, ale pak motor začal hořet a explodoval, uvedl Rosatom. Tři lidé byli zraněni, ale několik dalších bylo při výbuchu vrženo přes palubu, což ponechalo otevřenou možnost, že by mohli být naživu. Tato naděje zmizela po pátracích a záchranných operacích, po nichž bylo pět vědců prohlášeno za mrtvé.

Zprávy o „radiační špičce“, která doprovázela výbuch, vyvolaly zběsilé spekulace v ruských i západních médiích, i když místní a regionální úřady opakovaně potvrdily, že úrovně radiace zůstaly v rámci normálních parametrů a neexistovalo nebezpečí pro veřejnost.

Washington věří, že výbuch souvisel s ruským hypersonickým programem řízených střel, 9M730 Burevestnik (kód NATO SSC-X-9 Skyfall). Jeden anonymní americký úředník v úterý novinářům řekl, že exploze nebyla jaderná, ale „zahrnovala radioaktivní prvky“.

Americký prezident Donald Trump v pondělí napsal na Twitteru, že USA se „hodně poučily“ z exploze, kterou přisoudil programu „Skyfall“, a že Washington má „podobnou, byť pokročilejší technologii“.

„To pro nás nejsou novinky,“ řekl Peskov. „Určitě by bylo docela divné, kdyby země – světová supervelmoc, která utrácí více peněz na obranu, než všechny ostatní země světa – nebyla do takových projektů zapojena.“

Peskov však nereagoval na spekulace o programu „Skyfall“, ale trval na tom, že ruské snahy o vývoj raketové technologie „jsou značně daleko před úrovní, které dosáhly ostatní země“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*