Bilióny mikroplastových částic jsou v našem vzduchu, naší vodě a našich tělech a doslova ničí Zemi

Bilióny mikroplastových částic jsou v našem vzduchu, naší vodě a našich tělech a doslova ničí Zemi

Nezáleží na tom, kam půjdete, nebudete schopni uniknout děsivému moru mikroplastů, který naprosto ničí naše životní prostředí. Mikroplasty jsou ve vzduchu, který dýcháte, jsou ve vodě, která vám vytéká z kohoutku, jsou v dešti, který padá z nebe, a ve vašem těle je právě teď nespočet mikroplastových částic. Když zahodíte kus plastu, už o tom pravděpodobně nikdy nepřemýšlíte, ale nezmizí. Ve skutečnosti se plastový pytel na odpadky, který jste možná vyhodili před desítkami let, mohl v tomto okamžiku rozpadnout na tisíce a tisíce drobných mikroplastových částic. Netřeba dodávat, že lidstvo jako celek produkuje každoročně obrovské hory plastového odpadu a situace se již natolik zhoršila, že lze dnes nalézt mikroplastové částice „od nejvyšších hor po nejhlubší mořské příkopy“

Triliony drobných částic materiálu, zvaného mikroplasty, nyní kontaminují každou štěrbinu na Zemi, od nejvyšších hor až po nejhlubší mořské příkopy.

Stále častěji se vyskytují u ptáků, hmyzu, savců a tuleňů, v potravě, kterou jíme, ve vodě, kterou pijeme, a ve vzduchu, který dýcháme. A také v nás končí: dokonce byly nedávno nalezeny v lidských placentách.

Pokud dostanou příležitost, budoucí generace se na naši generaci budou ohlížet s hrůzou a způsob, jakým systematicky ničíme planetu, pro to bude velkým důvodem.

Mikroplasty byly objeveny na samém dně Mariánského příkopu, na některých z nejodlehlejších ostrovů na celé planetě a v arktickém a antarktickém ledu.

Můžete si myslet, že můžete uniknout tomuto moru tím, že se vydáte na nějaké extrémně vzdálené místo, kde nikdo jiný není, ale i když je možná neuvidíte, mikroplasty tam jsou.Jedna nedávná studie provedená ve Spojených státech totiž zjistila, že „více než 98 procent vzorků deště a vzduchu odebraných během 14 měsíců v 11 nejodlehlejších částech země byly znečištěny mikroplasty“.

A každý rok se tento mor zhoršuje, protože neustále vyrábíme ještě více mikroplastů. Například pokaždé, když používáme pračku, přidáme k tomuto problému…

Mikroplasty – částice menší než 5 milimetrů – pocházejí z řady zdrojů. Plastové sáčky a lahve uvolněné do životního prostředí se rozpadají na stále menší kousky. Další významný zdroj je vaše pračka: když perete syntetické oblečení, drobounká mikrovlákna odpadnou a spláchnou vás do čističky odpadních vod. Toto zařízení odfiltruje část mikrovláken a uvězní je v „kalu“, tedy zpracovaném lidském odpadu, který se pak používá na zemědělských polích jako hnojivo. Tím se půda naplní mikroplastem. V čistírně odpadních vod se pak zbývající mikrovlákna spláchnou v upravené vodě. To se děje už desítky let, a protože se plasty rozpadají, ale ve skutečnosti nikdy nezmizí, množství v oceánu raketově roste.

A pokaždé, když řídíme naše vozidla, uvolní se do životního prostředí více mikroplastů…

Když někdo jede po silnici, z pneumatik odlétají malé kousky jako součást normálního opotřebení. Materiál se skládá z kaučuku, přidaných syntetických kaučuků a dalších chemikálií. Částice pneumatik patří do skupiny mikroplastů a jsou všude. V roce 2019 zpracovala studie čísla a stanovila, že každý rok se do sanfranciského zálivu proplaví 7 bilionů mikroplastů – většina z pneumatik.

Nikdy nebudeme schopni vyčistit biliony a biliony umělohmotných mikročástic, které jsou již v životním prostředí.

Jediné, co bychom mohli udělat, by bylo zabránit zhoršení problému ukončením používání plastů na celém světě.

Ale garantuji vám, že národy světa s tím nikdy nebudou souhlasit.

Takže tenhle mor bude každým rokem horší a horší.

Tento mor je jedním z důvodů, proč jsme svědky masového vymírání u našich volně žijících živočichů, a vědci zjistili, že mikroplasty způsobují „méně semen, která vyklíčí“, a mají za následek pomalejší růst rostlin a plodin…

Nic z toho není k ničemu. Částice ovlivňují například strukturu půdy a způsobují, že klíčí méně semen a zpomalují růst rostlin a plodin.

A byly objeveny v divočině od ryb přes žáby, svinek až po vodní blechy a myši až po komáry, u nichž bylo v průměru zjištěno, že obsahují 40 kusů mikroplastu v jejich maličkých střevech.

I bez přihlédnutí k dalším faktorům, o nichž pojednávám ve svých článcích, by samotné mikroplasty v konečném důsledku způsobily hrůzný globální hladomor, kdyby měly dostatek času.

Kromě toho mikroplasty stále častěji působí problémy lidskému zdraví. Podle jedné nedávné studie lidé ročně zkonzumují desítky tisíc mikroplastových částic…

A podle studie publikované v časopise Environment Science and Technology mohou lidé konzumovat zhruba 50 000 mikroskopických částic ročně v jídle a pití. A můžeme přidat dalších asi 24 000 vdechnutých ze vzduchu.

Všechny tyto mikroplastické částice mohou poškodit vnitřní orgány a některé z nich obsahují „chemikálie ovlivňující pohlaví“, což může vést k „reprodukčním problémům“…

Způsobují fyzické poškození vnitřních orgánů, ale to je jen jeden aspekt nebezpečí, které představují. Přibližně tři čtvrtiny výrobků z každodenního plastu obsahují toxické chemikálie.

Mezi nejodpornější z nich patří ftaláty a bisfenol A. Jedná se o chemikálie ohýbající pohlaví, které prokazatelně způsobují problémy se znetvořením a rozmnožováním.

V předchozích článcích jsem zdokumentoval fakt, že počet mužských spermií prudce klesá.

Pokud zůstaneme na cestě, na které jsme, pokračování lidské rasy je ve velmi reálném nebezpečí.

Naše velká láska k plastu doslova ničí planetu a všechno kolem nás, ale většině lidí je to prostě jedno.

Kdy se konečně všichni začnou probouzet? Hodiny tikají a lidstvu utíká čas, ale většina lidí kolem nás tvrdě spí.

Nemůžeme se k planetě, kterou jsme dostali, chovat donekonečna jako k záchodu. Naše chyby nás dohánějí zásadním způsobem, a přesto stále odmítáme změnu.

Protože odmítáme změnu, není naděje na změnu kurzu a budeme pokračovat v cestě k děsivé apokalyptické budoucnosti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bilióny mikroplastových částic jsou v našem vzduchu, naší vodě a našich tělech a doslova ničí Zemi

  • · Edit

    Chováme se k propůjčené dočasné Zemi a dočasnému chrámu těla jako ke splachovacímu záchodu. K našim chybám, omylům, podvodům na sobě a ostatních a tělesnému pojetí nás dohnali naše činy, a nechceme to z pohodlnosti, nezodpovědnosti a vášnivé nevědomosti změnit. Je již pozdě. Masa kostí se žene na jednotlivce a ten se jen uhne jejich zániku. Nejde už jen o mikroplasty které se hromadí v lidské soustavě, moži, ovzduší ap. ale o viry, parazity, čipy, chemii, biologické, psychologické, robotické, sonické, energetické zbraně atd. ničící strom života a v podobě mnoha přímých i nepřímých katastrof, které si svou chamtivosti a nenávistí vytváříme jak proti sobě, tak proti ostatním.
    Došli jsme na kraj propasti a vrátit se již nelze, ledaže bychom museli vylézt na tu hromadu již mrtvých tél, které tlačí zadní dav do propasti, a skákat v doměni záchrany zpět aniž by jsme se vrátili na začátek.Na to by nestačil ani krokodýl Dundee. Čas je všemocný vládce a nelze Ho zastavit se všemi, kdo Mu slouží.
    Narodili jsme se do špatné doby a musíme také v tomto čase i odejít v rozpadu těla které nám nepatří a které nám Čas odebere na konečné přímce dočasného života.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*