Bašár Asad: „Byli jsme blízko k přímému konfliktu mezi Ruskem a USA uvnitř Sýrie“

Bašár Asad: „Byli jsme blízko k přímému konfliktu mezi Ruskem a USA uvnitř Sýrie“

Syrský prezident Bašár Asad uvedl, že Moskva minulý měsíc odradila Západ od zahájení ničivého celostátního leteckého útoku a věří, že Damašek téměř vyhrál sedmiletou válku navzdory pokračujícím „zásahům“ USA.

„S každým krokem vpřed pro syrskou armádu, pro politický proces a pro celou situaci se naši nepřátelé a naši odpůrci, především Západ, vedený Spojenými státy a jejich loutkami v Evropě a v našem regionu, pokoušejí buď podporovat větší terorismus, přivádět více teroristů do Sýrie nebo narušovat politický proces,“ řekl Asad korespondentovi RT Muradovi Gazdievovi během rozhovoru v Damašku, přičemž uvedl, že bez vnějšího financování jeho oponentů uvnitř země by byla země v klidu „do jednoho roku“.

Poté, co přesunul svou podporu mezi různými proti-Asadovskými frakcemi  a opětovně se díky syrské armádě získala kontrola nad klíčovými městy Aleppo a Deir ez-Zor,Washington „ztrácí své karty“ a může být přiveden k jednacímu stolu, věří syrský vůdce.

„Našim úkolem je, jak můžeme tento rozpor mezi jejich plány a našimi plány uzavřít,“ uvedl Asad.„Svět neskočil na americký příběh o chemických zbraních“              

Syrský vůdce se však domnívá, že čím více se smrtící konflikt blíží ke konci, tím víc zoufalejší jsou opatření jeho oponentů. Asad se odkazoval na údajný útok chemickými zbraněmi v Dúmě (je to v našem zájmu? Proč a proč teď? Ptá se), jako na poslední pokus Západu vychýlit mezinárodní názor – ten, který selhal.

„Oni vyprávěli příběh, oni uvedli lži a veřejné mínění po celém světě a na Západě jejich pohádce neuvěřilo, ale nemohli se stáhnout. Takže museli něco udělat, a to i v menším měřítku,“ uvedl Asad, když se odvolával na společné nálety na údajné syrské zařízení pro chemické zbraně, které provedly 14. dubna USA, Spojené království a Francie.

Asad uvedl, že Moskva také hrála roli při omezování vlivu Washingtonu a vměšování se do tohoto regionu, a to obecně od jeho výzvy pomoci Damašku v září 2015 a tomto konkrétním incidentu.

„Rusko odradilo útoky většího rozsahu na Sýrii“

„Rusové veřejně oznámili, že budou ničit základny, které budou použity k odpálení raket a naše informace byly – nemáme důkazy, máme pouze informace a tyto informace jsou důvěryhodné – že chtěli provést komplexní útoky po celé Sýrii a proto tato hrozba přiměla Západ, aby to učinil v mnohem menším rozsahu,“ řekl syrský prezident.

Společně se západními „poradci“ nasazenými společně s jejich zástupci v Sýrii, Asad také poděkoval Rusku za to, že nevyvolalo konfrontaci tváří v tvář s USA, kteří operují v těsné blízkosti jak ve vzduchu, tak i v terénu.

„Byli jsme blízko k přímému konfliktu mezi ruskými a americkými silami a naštěstí jsme tomu unikli, ne díky moudrosti amerického vedení, ale moudrosti ruského vedení, řekl Asad Gazdievovi. „Potřebujeme ruskou podporu, ale zároveň se potřebujeme vyhnout americké pošetilosti, abychom mohli stabilizovat naši zemi.“

„Buď máte zemi, nebo nemáte zemi.“            

Navzdory tomu, že pochválil diplomatické úsilí mírového procesu v Astaně a vyzdvihl vlastní snahu vlády získat srdce a mysli tím, že obnoví pořádek v osvobozených oblastech a zahájí proces usmíření, Asad uvedl, že je stále třeba vybojovat nějaké vítězství na bojišti.

„Frakce jako Al-Káida, stejně jako ISIS, jako Al-Nusra a podobně smýšlející skupiny, nejsou připraveny na dialog, nemají žádný politický plán; mají jen tento temný ideologický plán, který má být jakákoli oblast řízená Al-Káidou kdekoli na tomto světě. Jediná možnost, jak se s těmito frakcemi zabývat, je síla, „řekl Assad a zdůraznil, že nyní není možné couvnout.

„Čím více eskalace máme, tím více jsme odhodláni vyřešit problém, protože nemáme jinou možnost; buď máte zemi, nebo nemáte zemi, „řekl syrský prezident RT.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*