Banka HSBC přistižena při financování teroristů. Musela zaplatit pokutu.

Banka HSBC přistižena při financování teroristů. Musela zaplatit pokutu.

Jedna z nejcenzurovanějších záležitostí je téma financování ISIS. Jednak je přehlížena role prodeje ropy skrze Turecko, ale zarážející je ignorace banky, která financovala a financuje terorismus v řádu miliard dolarů

.

Pokutu?

Když vás někdo přistihnete, jak financujete teroristy, tak první myšlenka by snad neměla být „Proboha, snad nedostanu pokutu? Už mi bohatě stačí ta za parkování.“.

banka financovala is

Ale dle České televize ale i obecně světových médií je to dostatečný trest.

Netřeba banku ani trestat negativními recenzemi v médiích, že tiše financují teroristy, a dokonce u toho byly přistiženy.

Když máte dost peněz, stačí zaplatit pokutu.

Protekcionismus aneb mohou banky beztrestně páchat zločiny?

Jsou banky „too big to jail“? parafráze „Too big to fail“, což je systém protekcionismu, který provádí i Česká republika.

Jednou například, jak odhalili Piráti, ČR odpustila miliardové dluhy řadě českým firmám, protože byly „příliš velké“, jinými slovy – příliš „důležité“ české podniky pro ekonomiku ČR. To je protekcionismus v akci. Podobně jako když stát rozhodl dávat některým firmám peníze skrze program tzv. šrotovného. To samé platí obecně pro dotace jakéhokoliv druhu.

Dlužíte miliardu Kč a stát vám to odpustí? Ano. To se při tichosti našich médií stalo. Žádný valný zájem o odhalený dokument média neprojevila.

Podobně bylo po nastoupení finanční krize v 2008 diskutováno v médiích, že některé americké banky a podniky jsou „too big to fail“ (v češtině příliš velké, aby jim bylo dovoleno banka slonselhat/zbankrotovat). Proto USA v rámci tzv. bailoutu nalily minimálně 23 bilionů dolarů (v angličtině „trillions“… tedy 23 tisíc miliard dolarů) do různých bank (včetně zahraničních) a podniků, aby tyto podniky přežily. Navzdory tomu, že šlo často právě o dotace bankám, které byly za vznik krize přímo zodpovědné.

Ale když banku přistihneme při podílu na trestné zločinnosti, kam financování terorismu a podpora drogových kartelů bezpochyby patří, lze hovořit o pouhé malé pokutě (částka miliardy dolarů pokuty je něco, co ta banka vydělá za den)?

Korporace se často kryjí právnickou osobou korporace, která může být pouze pokutována. Neumožňuje to trestat její zaměstnance nebo vlastníky osobně trestním právem. Pokud tedy není prokázán přímo zločin daných osob. Nicméně moc výkonná jakoby ani neměla zájem podobné věci stíhat. Podobně média kloužou na vlnkách typu Rath a ignorují  mnohem většího slona v místnosti.

Přitom o kauze LIBOR, kde šlo o falšování indexu mnoha spiknutými bankeribankami, moc neslyšíme. 

Chceme bojovat s terorismem? Odřízněte je od peněz. Banky prokazatelně financují terorismus miliardovými částkami (v dolarech). Navíc se podílí na obchodu s drogami. To jsou jasné zločiny. Aspoň jsem získal dojem, že takové věci jsou trestné.

http://www.rollingstone.com/politics/news/gangster-bankers-too-big-to-jail-20130214

http://www.theguardian.com/business/2012/dec/11/hsbc-bank-us-money-laundering

http://www.nytimes.com/2014/09/21/world/middleeast/suspicions-run-deep-in-iraq-that-cia-and-the-islamic-state-are-united.html?_r=1

http://theinternationalreporter.org/2015/11/27/is-isis-actually-financed-and-controlled-by-the-west/

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*