Assange: Trump bude „okamžitě svžen“, pokud kvůli Severní Koreji zablokuje obchod s Čínou

Assange: Trump bude „okamžitě svžen“, pokud kvůli Severní Koreji zablokuje obchod s Čínou

Pokud Donald Trump zablokuje obchod s Čínou, obchodním partnerem se Severní Koreou, bude okamžitě svržen, tvrdí spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange, který odpověděl na Trumpům příspěvek na Twitteru, ve kterém hrozil, že zakáže obchody se státy, které obchodují s Pchjongjangem.

„90 procent obchodu Severní Koreje je s Čínou. Pokud Trump zablokuje obchod mezi USA a Čínou (ve výši 650 miliard dolarů), bude okamžitě sesazen,“ uvedl Assange.

Americký prezident v neděli napsal na sociální sítí, že „Washington zvažuje, kromě jiných možností, zastavení veškerého obchodu se zemí, která obchoduje se Severní Koreou.“

Obchod s americkými výrobky a službami s Čínou dosáhl v roce 2016 zhruba 648,2 miliard dolarů, podle údajů Úřadu amerického obchodního zástupce (USTR). To činí z Číny „největšího obchodního partnera na zboží v USA“ a třetí největší americký trh pro vývoz zboží.

Mezi Trumpovy „další možnosti“ patří „celá řada“ možností, včetně jaderných, které jsou připraveny k „obraně naší vlasti, území a spojenců“ proti Severní Koreji.V sérii příspěvků na Twitteru, Trump označil Severní Koreu jako „špinavý národ a hrozbu“. Nejnovější vývoj jaderných schopností Pchjongjangu je „velmi nepřátelský a nebezpečný vůči Spojeným státům,“ řekl Trump.

V neděli severokorejská státní televize uvedla, že Pchjongjang úspěšně otestoval vodíkovou bombu, kterou lze připevnit na interkontinentální balistickou střelu (ICBM). Zkouška následovala po prohlášení Pchjongjangu, že vyvinul novou pokročilou vodíkovou bombu, která je dostatečně malá, aby mohla být namontována na ICBM.

Test byl „perfektní úspěch“ a byl „smysluplným“ krokem k dokončení severokorejského jaderného programu, uvedla státní televize.

Mezinárodní společenství okamžitě test odsoudilo a podpořilo myšlenku uložení nového kola sankcí vůči severu.

Ruské ministerstvo zahraničí severokorejský test také odsoudilo a dodalo, že v takové situaci je nezbytné „zachovat klid a zdržet se jakýchkoli činů, které by mohly vést k dalšímu vyostření napětí“.

Test je „dalším příkladem, že Pchjongjang bezprostředně pohrdá rezolucí Rady bezpečnosti OSN a mezinárodním právem, uvedlo ruské ministerstvo ve svém prohlášení.

Generální tajemník japonského kabinetu Yoshihide Suga navrhl, aby na seznamu nových sankcí bylo zahrnuto omezení na obchod s ropou se Severní Koreou.

Mezitím, čínský deník Global Times varoval před odříznutím Severní Koreje od zásobování ropou.

„Pokud Čína zcela odřízne dodávky ropy do Severní Koreje, nebo dokonce uzavře hranici mezi Čínou se Severní Koreou, není jisté, zda bychom mohli odradit Pchjongjang od dalších jaderných testů a vypouštění raket. Nicméně je pravděpodobné, že dojde mezi oběma zeměmi ke konfrontaci,“ uvedl deník.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Jullian Assange Foto: Wikipedia.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*