Assad o mírových rozhovorech v Sýrii: „Jsme připraveni diskutovat o čemkoli, ale kdo bude na druhé straně?“

Assad o mírových rozhovorech v Sýrii: „Jsme připraveni diskutovat o čemkoli, ale kdo bude na druhé straně?“

Problém s nadcházejícími mírovými rozhovory o Sýrii je, zda bude zastoupena „skutečná opozice“, sdělil syrský prezident Bašár Asad francouzským médiím, po návštěvě francouzských poslanců v osvobozeném městě Aleppo.  

Assad uvedl, že syrská vládní delegace je připravena ihned odjet na jednání zprostředkovaná Ruskem a Tureckem v kazašské Astaně, jakmile to bude nutné.

„Prohlásili jsme, že naše delegace na tuto konferenci je připravena odjet, když to bude určeno. Když bude ustaven čas této konference. Jsme připraveni jednat ohledně všeho, je to zcela otevřené, neexistují žádné limity pro tato jednání.“

Otázkou však zůstává, s kým oni budou hovořit, dodal Asad.

„Ale kdo tam bude přítomen z druhé strany? Dosud nevíme. Zda to bude skutečná syrská opozice- a když říkám „skutečná“, znamená to původem ze Sýrie, ne Saúdi, Francouzi nebo Britové- měla by to být syrská opozice k projednání syrské otázky. Takže, životaschopnost, nebo, řekněme, úspěch této konference, bude záviset na tomto bodu,“ řekl syrský prezident francouzským sdělovacím prostředkům, jak informovala tisková agentura SANA.

Asad byl také tázán, zda by byl ochoten se vzdát svého prezidentství, kdyby to bylo nezbytné.

„Moje postavení souvisí s ústavou a ústava je velmi jasně o mechanismu, který může přinést prezidenta nebo se prezidenta zbavit. Takže, pokud chcete diskutovat o tomto bodu, musíte jednat o ústavě, a ústava by měla být ve vlastnictví syrského lidu, takže musíte mít referendum,“ uvedl syrský vůdce.

„Kdybych měl pocit, že mne syrský lid nechce (být prezidentem), samozřejmě bych jím nebyl,“ dodal Asad.

Na otázku o zjevném posunu moci v nedávné době, a to jak přes Atlantik tak i v Evropě, Asad se rozhodl zůstat opatrný.

My vždy doufáme, že příští (americká) administrativa se bude chtít vypořádat s realitou. Ale co jsme se naučili v posledních několika letech je, že mnozí úředníci něco tvrdí a dělají pravý opak,“ uvedl Asad.

Syrský vůdce dodal, že mainstreamová média se pokoušela přilévat olej do ohně, ačkoli do značné míry „selhala na Západě“ a přinutila lidi, aby „hledali pravdu“.

„Pravda byly oběti událostí na Středním východě, včetně Sýrie,“ dodal Asad.

Přesto, Asad zůstal optimistický ohledně předání moci v USA.

„Syrský problém není izolovaný, není to jen Sýrie-Sýrie, velká část syrského konfliktu je regionální a mezinárodní. Nejjednodušší část, kterou lze řešit je syrsko-syrská část, regionální a mezinárodní část závisí především na vztazích mezi USA a Ruskem.

„Pokud se jedná o originální přístup, nebo podnět ke zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem, bude to mít vliv na všechny problémy světa, včetně Sýrie. Takže ano, myslíme si, že je to pozitivní,“ dodal Asad.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*