Asad: „Útok na teroristy v Aleppu je jediný způsob, jak chránit civilisty“

Asad: „Útok na teroristy v Aleppu je jediný způsob, jak chránit civilisty“

Syrské vládní síly musí vyčistit Aleppo od islamistických militantů, kteří stále ovládají východní část města, protože to je jediný způsob, jak v Aleppu ochránit civilisty, uvedl Bašár Asad.          

„Jak je (civilisty) můžete chránit, zatímco jsou pod kontrolou teroristů? Teroristé je zabíjí a jsou teroristy plně řízeni,“ řekl Asad švýcarské stanici SRF ve 20minutovém úterním rozhovoru „bez cenzury“.

„Je naše role sedět stranou a jen se dívat? To je způsob, jak můžeme chránit syrský lid? Musíme útočit na teroristy. To je evidentní,“ uvedl syrský vůdce, který reagoval na otázku reportéra SRF Sandro Brötze, který jej konfrontoval s veřejně sdílenou fotografií dítěte pokrytého popelem, které bylo údajně vytaženo z trosek v Aleppu.

Rozhovor se uskutečnil v době, kdy se syrské vládní síly pokoušení o znovudobytí Aleppa, v současné době v rukou teroristů Fronta an-Nusrá. Věří se, že je v oblasti až 250.000 civilistů, bez přístupu k potravinám, vodě a hygienickým zařízením, zatímco humanitární organizace varují před hrozící humanitární katastrofou.

Asad dodal, že vládní kroky osvobodit město od islamistů spadá plně do syrského zákona.

„Je to naše poslání, podle ústavy, podle zákona, že musíme chránit náš lid, musíme se zbavit teroristů v Aleppu. To je způsob, jak můžeme civilisty chránit,“ uvedl Asad.

Ruský vyslanec OSN Vitalij Čurkin již dříve uvedl, že „umírněné“ opoziční síly bojující po boku Fronty an-Nusrá ve východním Aleppuse musí od islamistů distancovat. Pokud toho budou schopni, militantům an-Nusrá bude nabídnuta možnost opustit město nebo budou muset čelit porážce.

Aleppo, kdysi velké město s vzkvétajícími podniky a cestovním ruchem, patří nyní mezi nejvíce postižené oblasti ve válkou zničené Sýrii. S podporou ruských letounů, vládní síly osvobodily na začátku tohoto roku západní Aleppo, ale bitva v tomto důležitém městě zdaleka není u konce.

Zatímco některé západní země veřejně obviňují Damašek a Moskvu z „válečných zločinů“ v Aleppu, syrská vláda má podezření, že islamisté záměrně zakazují civilistům opustit východní části města a účinně je používají jako lidské štíty.

V západní polovině města není situace o nic lepší. Lidé žijící v blízkosti přední linie jsou pod nevybíravou raketovou a minometnou palbou.

Začátkem tohoto měsíce, personál RT navštívil několik nemocnic v Aleppu, které zůstávají přeplněné, ale chybí jim zdravotnický personál a adekvátní léky. Někteří místní obyvatelé, včetně dětí, ztratily při ostřelování své ruce a nohy, nebo jim musely být amputovány, zatímco léky proti bolesti nejsou dostupné pro každého.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*