Antichartisti? Žádní nebyli…

Antichartisti? Žádní nebyli…

To je, podle mě absolutní nesmysl. Nikdo, kdo by zde, v této zemi, opravu upřímně vystupoval proti Chartě 77 nebyl. A natožpak z umělecké oblasti. To už je naprosto absurdní. Protože, Proč byla Charta 77?

Jednoduše proto, protože ji režim potřeboval. Pro nic jiného. Kdyby režim chtěl, rozpráší ji během několika hodin. Proč asi vyšel v lednu 1977 ten článek, který se, bez googlování, jmenoval Ztroskotanci a zaprodanci?

Kvůli propagaci Charty 77. A my na to koukali jak zjara. Vůbec jsme předtím netušili, že nějaká Charta 77 existuje. Ano, znali jsme jména Kohout, Vaculík, Havel a samozřejmě i Kubišová, ale ne v této „protistátní“ roli.

Ta role ovšem nebyla ani tak režim bořící, ale režim korigující. Jako na tréninku, chlapci hrajete to dobře, ale odpusťte si ty fauly v pokutovém území. A křídla ať proboha trochu běhají. To je základ jejich hry, utéct balónem po křídle a ne se tam potácet jako mátohy.

Ano, Charta 77, složená převážně z vyhozených osmašedesátníků, kteří, jak logiky věci napovídá, byli věkově ta generace, třeba Pavel Kohout, která nás po válce vesele hnala do náručí SSSR a po dvaceti letech kvůli tomu prskala. A ti nebyli schopni protisocialistických postojů.

charta 77

A Pavel Kohout jen sepisoval,a není to špatný spisovatel, ódy na Stalina a podobné kraviny. Ale byli mezi nimi jiní, daleko větší „metrníci“, daleko větší stalinisté. Už toho soudruha nechci znovu, po padesáté páté jmenovat, ale on nejprve štval protisocialistické živly, hlavně Miladu Horákovou.

A proč režim tu Chartu tak moc potřeboval? Prostě proto, že vrcholila konference OBSE o lidských právech v Helsinkách a režim nutně potřeboval nějakou „opozici“. A opozice, která mě nechce svrhnout, je tou nejlepší opozicí na světě.

A upřímně řečeno si nepamatuji, že by někdy z Charty 77 vyšla nějaká výzva k odstoupení Gustáva Husáka a netuším, zda ji někdo, tedy tu výzvu snad navrhoval a příslušní kontaktové na StB (nikdo se už nikdy nedozví, kdo to byl) ji „zabili“.

Nebo, zda taková výzva, alespoň v nějaké diskuzi padla. To nevím a nikdy jsem o tom nečetl. Ale přesto nám Charta 77 „vybojovala svobodu“, což při jejím většinovém personálním obsazení starými komunisty zní stejně logicky, jako „souložením za panenství“.

A tzv „Anticharta?“. Žádná taková nebylo. Trousilo se mezi lidem, že budeme nuceni podepisovat něco proti něčemu, co jsme vůbec nečetli. Možná nějaký iniciativní blbec na podniku vymyslel nějakou takovou rezoluci, ale celostátně jsem nic nezaznamenal.

A to shromáždění tam nahnaných umělců? Každý pitomec, který to chce komukoli z nich vyčítat, tak ať se podívá na sebe, co dělá a co tehdy dělal a zda by si kvůli neúčasti na povinné účasti nechal připravit o milovanou práci, která mimochodem také dost dobře vynášela.

Pamatuji, že jsem tam zahlédl pana Wericha, který také opsal docela významný životní oblouk. Od preferovaného až po zakazovaného umělce. Prý mu něco napovídali, ale tak starý ještě nebyl (1905).

A ještě týž den běžel v televizi jeden jeho film a pak další.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Antichartisti? Žádní nebyli…

  • Komunisti potřebovali, aby byla podpora protistátních iniciativ pod kontrolou. Potřebovali, aby šla stabilním směrem a tam pak zůstala. Rozhodně nepotřebovali, aby se šířila dál. K tomu se jim hodil Havel, který si většinu prostředků ze Západu nechával pro sebe a pár kamarádů, se kterými podporu prohýřil. V tom smyslu dělal velkou službu režimu, protože kdyby posílal peníze dál na podporu protikomunistické činnosti, byl by nebezpečný.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*