Ano, syrští uprchlíci se mohou vrátit do syrského Aleppa a činí tak po stovkách tisíc!

Ano, syrští uprchlíci se mohou vrátit do syrského Aleppa a činí tak po stovkách tisíc!

Aleppo, město osvobozené Damaškem v prosinci loňského roku, se stalo hlavní destinací pro vysídlené Syřany vracející se v roce 2017, zatímco počet navrátilců do Sýrie přesahuje 600 000, podle OSN.         

Během prvních sedmi měsíců roku 2017 se více než 600 000 vysídlených Syřanů vrátilo domů, uvedla v pátek Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), přičemž se odkazovala na své vlastní údaje, stejně jako na migrační agenturu OSN a partnery na místě. Navrátilci jsou převážně vnitře vysídlení, ale 16% uprchlíků se vrátilo do Sýrie z jiných zemí, především z Turecka. Toto číslo téměř odpovídá číslu zaznamenanému za celý rok 2016.

Odhaduje se, že 67 procent navrátilců odešlo do vládou řízeného Aleppa, čímž se hlavní provinční město stalo hlaví destinací. Mezi dalšími místy, kde se uprchlíci vracejí ve významných počtech, je podle ICO Al-Hasakah Governorate, severovýchodní provincie ovládaná Kurdy.

Město Aleppo – největší v Sýrii před konfliktem – bylo v loňském roce rekonstruováno vládní armádou s podporou Ruska s tím, že ozbrojené konflikty skončily v polovině prosince. Již před mnoha lety to bylo rozděleno na dvě části, které byly pod kontrolou příslušných vládních sil a nesourodou sbírkou militantních skupin, včetně hardcore džihádistů. Bitva o město skončila dohodou o příměří, která umožnila zbývajícím povstaleckým silám a jejich rodinám opustit Aleppo a jít do provincie Idlib, která v současné době zůstává povstaleckou pevností.

Již dříve informovala Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) o zvýšeném počtu uprchlíků, kteří se vracejí do svých domovů v Sýrii s tím, že se za prvních šest měsíců roku 2016 vrátilo 440 000 vnitřně vysídlených osob a 31 000 uprchlíků z jiných zemí. Aleppo a další vládou řízené provincie, jako Hama, Homs a Damašek byly zmíněné jako destinace pro navrátilce.

„Vzhledem k tomu, že jsme svědky postupného nárůstu vnitřně vysídlených osob a uprchlíků, UNHCR začala zvyšovat své provozní kapacity uvnitř Sýrie,“ uvedla agentura.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: SANA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*