Analytik: Neexistují žádní „umírnění ozbrojenci“ v Sýrii

Analytik: Neexistují žádní „umírnění ozbrojenci“ v Sýrii

Amerikou podporováni „umírnění“ militanti bojující v Sýrii jsou neefektivní silou v porovnání s extremistickými skupinami, jako jsou Islámský stát a al-Kájda, uvedl investigativní novinář se sídlem na Floridě,podle serveru PressTV

„Neexistuje žádný skutečný program, cvičit a vyzbrojit umírněné militanty, protože tam žádní umírnění militanti nejsou,“ prohlásil Wayne Madsen, který je také autorem a publicistou specializujícím se na rozvědku a mezinárodní záležitosti.

„Jedná se o papírovou armádu, armádu hracích vojáčků,“ uvedl Madsen během telefonického rozhovoru s deníkem Press TV. „Neexistují žádní syrští umírnění bojovníci, je to sen, je to fantazie.“

„Neexistuje žádný skutečný program, cvičit a vyzbrojit umírněné militanty, protože tam žádní umírnění militanti nejsou,“ prohlásil Wayne Madsen Foto: PressTV
„Neexistuje žádný skutečný program, cvičit a vyzbrojit umírněné militanty, protože tam žádní umírnění militanti nejsou,“ prohlásil Wayne Madsen Foto: PressTV

Skuteční lidé, kteří jsou podporováni ze strany Spojených států, jsou Islámský stát a skupiny al-Kájdy, včetně skupin Khorasan a Fronta an-Nusrá a jiní žoldáci, kteří přicestovali do Sýrie,“ dodal.

Skupina Khorasan je Amerikou vynalezený termín pro pobočku teroristické skupiny al-Kájda v rámci Fronta an-Nusrá nebo Jabhat al-Nusrá.

Madsen uvedl, že teroristé cestují do Sýrie za podpory členských zemí NATO, jako je Turecko a Francie, jakož i s podporou americké Ústřední zpravodajské služby CIA.

Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla v nedělním programu Pentagonu, že trénování a vybavování „umírněných“ bojovníků v Sýrii selhalo.

V rozhovoru s CBS News, demokratický favorit na amerického prezidenta se pokusil distancovat od politiky Obamovy administrativy v Sýrii a prohlásil, že celkové americké úsilí v arabské zemi „selhalo“.

Ve středu, šéf amerického tažení do Iráku a Sýrie uznal, že program Pentagonu, „vycvičit a vyzbrojit“ bojovníky v Sýrii přinesl pouze „čtyři nebo pět“ bojovníků.

Zprávy uvádí, že mnozí z nich, které Pentagon cvičil byli zabiti, zajati nebo přeběhli k jiným militantním skupinám v boji proti syrské armádě, včetně do ISIL nebo Fronta an-Nusrá.

Sýrie se zmítá ve vražedném násilí od března 2011. Více než 230.000 lidí bylo údajně zabito a další miliony museli opustit své domovy v důsledku násilí poháněného hlavně bojovníky podporovanými ze Západu.

Spojené státy a jejich regionální spojenci- zejména Katar, Saúdská Arábie a Turecko- podporují ozbrojence působící v Sýrii od začátku krize.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*