Analytici: „Západ chce příměří, aby posílil teroristy v Sýrii“

Analytici: „Západ chce příměří, aby posílil teroristy v Sýrii“

Teroristé ostřelovali mobilní vojenskou nemocnici v angažovaném městě Aleppo, přičemž zabili dva členy ruského zdravitnického personálu a další dvě osoby zranili. Na druhé straně, Nový Zéland, Egypt a Španělsko předložily návrh rezoluce Radě bezpečnosti OSN- kterou vetovala Čína a Rusko- ke zřízení příměří v Aleppu.Tato opatření přichází hned v okamžiku, kdy se syrské síly, s podporou Ruska, blíží vítězství v boji o Aleppo, což dává podnět ke spekulacím, že jsou tyto země součástí systematického úsilí západních vlád a jejich podřízenců, odradit Moskvu od pomoci syrské armádě zasadit konečnou ránu radikálům a vyhnat je z města. V této debatě, deník Press TV hovořil s Jamesem Jatrasem, bývalým americkým zahraničněpolitickým analytikem Senátu a Brianem Downingem, politickým analytikem, oba z Washingtonu, aby poskytli komentář k nejnovějšímu vývoji v oblasti Aleppo, jakož i důvody, proč některé země tlačí na usnesení příměří v Radě bezpečnosti OSN.

James Jatras věří, že (Západ a jeho spojenci) se zřejmě snaží odradit Rusko od pomoci syrské armádě na její cestě osvobodit zbytek Aleppa a dodal, že ruské úřady by se neměly nechat odradit „krokodýlími slzami“ západních vlád.

„Touto rezolucí se bude zabývat Rada bezpečnosti a všechna korporátní média žvaní, že se tady na Západě zabýváme humanitární krizi v Aleppu, ale upřímně řečeno, jedná se o krokodýlí slzy pocházející od těchto západních vlád a od západních médií,“ poznamenal analytik.

Jatras dále odsoudil média hlavního proudu za to, že tolerovala katastrofální humanitární situaci v Aleppu a uvedl, že média používají jakýsi „psychologický lidský štít“, aby posílila teroristické síly, které jsou podporovány jejich vládami.

„Skutečnost je, že lidé jsou znepokojeni humanitárními dopady v této válce. Válka musí skončit. Je třeba zastavit podporu pro teroristy,“ zdůraznil Jatras. „Bohužel, zabíjení ruských pracovníků, kteří na místě pomáhají, jen podtrhuje, do jaké míry se Rusko a Sýrie chtějí starat o humanitární zájmy Aleppa. Ale skutečným problémem je válka a podpora pro teroristy.“

Při dotazu na vyhlídky nadcházejícího jednání mezi Washingtonem a Moskvou v otázce syrské krize, analytik odpověděl: „Kolikrát již jsme byli svědky rozhovorů mezi USA a Ruskem, zejména mezi panem Lavrovem a panem Kerrym? Oba ministři se shodnou na jakési dohodě co udělat pro vyřešení syrské krize a ihned poté, co Kerry odjede, tak on nebo prezident Obama prohlásí, že Asad musí odejít.“

Jatras je toho názoru, že oni (vůdci Západu), jak se zdá, chtějí zachovat, co zbylo z teroristických skupin, jako nějaký druh pákového efektu v případě mírového urovnání, které se chystá udržet Asada u moci.

Mezitím, Brian Downing, druhý účastník diskuze v pořadu předpověděl, že jelikož jakýkoliv druh pomstychtivé reakce s sebou nese větší eskalaci, Moskva nebude tvrdě reagovat na nedávný útok na nemocnici ze strany militantů.

„Nemyslím si, že Moskva skutečně posílí svou bombardovací kampaň. Ta je už i tak dost intenzivní. Nemyslím si, že Rusko chystá nasadit pozemní jednotky. Nezapomeňte, že většina ruských generálů byli nadporučíci a kapitánové v Afghánistánu před 30 lety a oni opravdu nechtějí být součástí eskalace v Sýrii. Takže si z toho důvodu nemyslím, že by Rusko provedlo důraznější reakci,“ uvedl analytik.

Downing také dodal, že v současné době, osud války v Sýrii velmi závisí na tom, jaký směr americké zahraniční politiky přijme nově zvolený prezident Donald Trump.

„Předpovídat, jakou bude Donald Trump dělat zahraniční politiku je velmi obtížný úkol. Je možné, a mám takové podezření, že prezident Trump bude pokračovat v podpoře syrských demokratických sil ve východním Aleppu. Kromě toho, nikdy jsem osobně nechápal důvod v podpoře těchto povstaleckých skupin. Oni neprosazují žádné americké hodnoty v tomto regionu,“ uvedl analytik a dodal: „Jsem docela skeptický, vzhledem k těm všem generálům, které Donald Trump uvádí do funkce kolem sebe, že to prostě bude odchod pryč z boje.“

 

(PressTV/ svobodnenovjny.eu Foto: PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*