Amnesty International obvinila Izrael z válečných zločinů.

Amnesty International obvinila Izrael z válečných zločinů.

Zničení civilních budov izraelskou armádou, během útoků uskutečněných letos v létě, může být klasifikováno jako válečný zločin a musí být prozkoumáno, uvedla v úterý organizace pro lidská práva Amnesty International.

Zničení čtyř multi-patrových budov během posledních čtyř dnů 50-denní operace, která proběhla letos v létě, bylo v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, uvedla organizace.

Foto : AFP/File Mohammed Abed
Foto : AFP/File Mohammed Abed

Všechny důkazy, které máme k dispozici, ukazují rozsáhlou destrukci, která byla provedena úmyslně a bez vojenského odůvodnění,“ uvedl Philip Luther, ředitel programu Amnesty International pro Střední východ a severní Afriku.

Obě skutečnosti, které jsme měli z terénu a z prohlášení izraelského vojenského mluvčího z této doby, ukazují, že útoky byly kolektivní trest proti lidem v Gaze, a byly navrženy ke zničení jejich již tak nejistého živobytí.“

Válečné zločiny musí být nezávisle a nestranně vyšetřeny a odpovědné osoby by měly být postaveny před spravedlivý soudní proces.“

Izraelské úřady zatím na obvinění Amnesty International nereagovaly.

Jedna z významných zničených budov byla městské obchodní centrum v Rafahu, které obsahovalo obchodní centrum, lékařskou ordinaci a kanceláře a poskytovala obživu stovkám rodin, uvedla organizace.


Izraelské úřady uvedly, že jedna budova sdílela velitelské centrum palestinského islamistického hnutí Hamas, a že další měla „zařízení napojené na palestinské ozbrojence,“ podle organizace.

Nicméně, armáda měla použít metody, které by minimalizovali újmu na civilistech a jejich majetku, a měla cílit na konkrétní byty, aniž by zničila celé budovy, dodala organizace.

Amnesty International uvedla, že obyvatelé domů byli izraelskou armádou varováni, ale neměli čas na záchranu důležitých věcí.

Desítky lidí z okolních budov bylo zraněno a stovky ztratily své domovy, podle organizace.

 

zdroj : http://zeenews.india.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články