Alternativní medicína v ČR a ve světě

Alternativní medicína v ČR a ve světě

Žijeme v zemi, kde slovo „léčitel“ je velmi často synonymem nadávky. Léčitelé jsou významnou částí vědecké a lékařské obce apriori považováni za šarlatány, zneužívající naivity a nevzdělanosti obyvatelstva.

Stále znovu se objevují pokusy postavit všechny léčitele mimo zákon a jejich činnost přísně sankcionovat. Lidé jsou ministerstvem zdravotnictví vyzývání, aby psali o svých negativních zkušenostech s léčiteli a tyto případy jsou pak publikovány. O sběr pozitivních zkušeností však zájem není. Většina léčitelských oborů jsou označena jako „nevědecká“ a jejich pozitivní výsledky jsou vysvětlovány pouze jako důsledek placebo efektu.

Výjimkou je u nás pouze „Čínská tradiční medicína“, která ač pracuje s tak „nevědeckými pojmy“ jako je energie čchi či meridiány se kupodivu těší významné oficiální podpoře ministerstva zdravotnictví. Nutno podotknout, že právem. Její metody jako např. akupunktura svou účinnost prokázaly hlavně při léčení řady chronických nemocí, metodami klasické medicíny obtížně ovlivnitelných potíží.

Je velká škoda, že obdobný přístup jako k TČM nezaujímá MZ i k dalším oborům alternativní léčby. Příkladem je Biotronika založená Josefem Zezulkou léčící životní energii choroby na podkladě bioenergetické nedostatečnosti. Neodvádí pacienty od lékařů, léčbu pacientům poskytuje bezplatně a má za sebou řadu zdokumentovaných případů vyléčení, včetně těch s těžkými onkologickými onemocněními.

Alarmující situace v přístupu k léčitelům v ČR je v přímém protikladu k tomu, jak je přijímána alternativní medicína v okolním světě. Ač je nám v médiích velmi často zdůrazňováno, že ČR je nedílnou součástí západní civilizace a jejich hodnot, v přístupu k léčitelským oborům to rozhodně neplatí. Nedávno mně velmi zaujala studie Alternativní medicína ve světě, získaná z překladů zahraničních textů. Alternativní medicína je dnes oficiálně přednášená na řadě lékařských fakult jak v zemích EU a USA. Zahraniční výzkumná pracoviště zkoumá alternativní metody léčby, jejich účinnost a výsledky výzkumu pak publikuje ve vědeckých časopisech. Řada zahraničních nemocnic a dalších zdravotních zařízení nabízí pacientům výběr mezi klasickou a alternativní léčbou, včetně léčby životní energií. Ve Švýcarsku se uvažuje o hrazení některých alternativních metod zdravotními pojišťovnami.

Začleňování Alternativní medicíny do národních zdravotnictví doporučuje  Světová zdravotnická organizace WHO a Rada Evropy. Evropská komise financovala studii využívání alternativní medicíny v EU, jejímž závěrem bylo doporučení členským státům pokračovat v dalším výzkumu alternativních metod. Alternativní medicínu k mému velkému představení využívá ve svých zdravotních systémech dokonce i NATO, jednoduše proto že řada jejich metod je levnější a má větší účinnost.

Jsem optimista a věřím, že pod vlivem zahraničních zkušeností dojde i u nás v budoucnu k bližší spolupráci mezi lékaři a léčiteli. Přineslo by to jistě prospěch pro všechny strany a hlavně pro pacienty.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Alternativní medicína v ČR a ve světě

  • Velmi hezký komentár. Jeste bych pripojila, ze tak odsuzovaný placebo-efekt nevidím jako neco negativního, jak to je stále omíláno. Jestlize me moje víra v neco uzdraví, nebo mi alespon pomúze, pak mi to je opravdu jedno, hlavne, ze to pomohlo. Placebo-efekt není tak castý jak je tvrzeno, a uz vúbec ne u lécebných metod jako je bioresonance, Reiki, homeopatická lécba a podobne, protoze fungují i u miminek a zvírat – a tem jen tezko vysvetlím, ze v úcinek lécby musí verit. Naopak, snad práve proto, ze malé deti a zvírata podstupují takovou lécbu bez predsudkú a obav z neúspechu, funguje u nich casto lépe nez u dospelých – i kdyz tam samozrejme hrají roli i jiné faktory. Porád je nám vnucováno, ze nejdríve musíme mít na kazdou lécbu nejakou studii a musíme detailne vedet jak to funguje a pak lze takové lécbe verit a pouzívat ji. Takový nesmysl. S kolika problémy se potýkají kvantoví fyzici práve proto, ze neco funguje, ale oni si nedovedou vysvetlit jak a proc. Jenze tyto „záhady“ neberou tak zvaní a oficiálne uznávaní „vedci“ vúbec na vedomí (Sysifos a podobné spolky jsou toho príkladem). Kdo pomúze má pravdu – tak je to jednoduché.
    Jen tak pro zajímavost: kolik uzivatelú pocítace a mobilu ví, jak vlastne fungují. Presto je pouzíváme a bereme to jako samozrejmost. Není to vlastne s alternativními lécbami trochu podobné? Je nutné vsechno vedet? Nebylo by snazsí proste pouzívat to, co nám matka príroda dává k dispozici k nasemu dobru?
    Ze jsou mezi léciteli takoví, kterí tyto cenné metody zneuzívají a tím také metodám i pacientúm skodí, je jiste pravda. Ale nejsou i mezi lékari takoví, kterí zneuzívají svého postavení „vsemocného a vsevedoucího“ a tím se chovají úplne stejne? Pritom je mezi léciteli i lékari mnoho tech, kterým na pacientech zálezí a kterí ve své práci nevidí jen moznost obzivy, ale je to pro ne v první rade poslání.
    Vsem temto, casto neuznávaným, patrí nás velký dík.

  • Viděla jsem trapný pořad paní Jílkové „Máte slovo“ kde byl přítomen ministr zdravotnictví Němeček a další 2 doktoři a také pan Tomáš Pfeifer, kterého mi bylo docela líto neboť ho přehlíželi jak krajinu a vůbec je nezajímalo, že pan Pfeifer má sebou v obecenstvu vyléčenou pacientku a že má i zdravotnické složky o léčbě některých úspěšně jím vyléčených pacientů. To se panu ,ministrovi asi nehodilo, protože už má v sobě nedobrý předsudek a může se klidně přidat do Sysifos klubu akorát si musí pořídit kostým a fešnou čepici. Pan Pfeifer je proti lékařům v nevýhodné situaci, protože k němu chodí pacienti až po té co jsou lékaři tzv. odepsaní a čekající na smrt, protože lékaři už všechno použili. A čas pracuje proti pacientům Nevím zda hraje zde roli lidská pýcha, když já umím to tak neuznávám, že někdo může umět ono .Ale je zde pacient, kterému záleží na životě. Někteří lékaři spolupracují s léčiteli a dokonce pí Pilarová o tom vydala knížku. Lže snad tato dáma, která nemá zapotřebí si vymýšlet ? Proč se anglická královská rodina nechá léčit homeopaty ? Asi proto, že s tím mají tu nejlepší zkušenost. Oni si mohou dovolit to nejlepší. Ovšem ne všichni léčitelé, ale ani někteří lékaři se nechovají tak, jak by člověk očekával a chtějí co nejvíce vydělat. Je škoda, že v době kdy lékařská věda a způsoby léčení se zmodernizovaly, přesto pacienti i u lékařů umírají, ale počet pacientů např. na rakovinu neustále vzrůstá a dokonce ji mají i malé děti což v minulosti bylo čirou raritou. Místo aby lékaři byli rádi, že mají pomocníky dobré léčitele, tak je šmahem všechny odsuzují. A prevence rakoviny by měla začít bojem vědců a lékařů už u určitých látek jak v potravinách tak v jiných odvětvích a trvat na jejich zákazu. Oni však raději budou hasit již vzniklé nádory než jim předcházet. Myslím, že jestliže ministru zdravotnictví záleží na zdraví populace měl by se seznámit s knihou Prof. Strunecké Doba jedová 1 a 2. Ale on si raději nasadí asi tu čepici a hábit a půjde prof. Strunecké udělovat bludný balvan. Jen hlupáík se směje tomu čemu nerozumí .A něco k panu ministrovi – jak se mu kouká na to, že naše zdravotní pojišťovny kašlou na velmi nemocné děti a veřejnost na ně sbírá víčka. Za to by se měla stydět celá vláda a co na to moudrý Sysifos ?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*