Aktivistka Euromajdanu, která fandila masakru v Oděse, bude pracovat pro Facebook jako manažerka veřejné politiky

Aktivistka Euromajdanu, která fandila masakru v Oděse, bude pracovat pro Facebook jako manažerka veřejné politiky

Ukrajinská aktivistka, která se radovala při pohledu, když bylo v Oděse v roce 2014 zaživa upáleno 48 demonstrantů protestujících proti Majdanu, byla najata společností Facebook, aby údajně bojovala proti ruským „dezinformacím“.

Kateryna Kruková bude pracovat ve Varšavě ve své nové roli manažerky veřejné politiky Facebooku pro Ukrajinu. Zatímco její bezprostřední povinnosti nejsou jasné, toto oznámení se setkalo s nadšením jejich stoupenců, kteří doufají, že rozpoutá tvrdé zákroky proti údajným „Kremelským trolům“.  Kruková má jednoznačnou protiruskou pověst a napsala na Twitteru několik mezinárodních publikací.Kruková vystřelila do popředí na vrcholu masových protestů, které předcházely ozbrojenému převratu v roce 2014 v Kyjevě a stala se „mluvčí Euromajdanu“, když od prvních dnů dvouměsíčního protestu publikovala živě na Twitteru v angličtině. Poté, co se hnutí zmocnili pravicoví nacionalisté vedení Pravým sektorem a krajně pravicovou neonacistickou Stranou svobody, situace se rychle rozšířila do násilí. V té době Kruková pracovala jako dobrovolnice pro Stranu svobody a vychvalovala stranu za to, že se zaměřuje na Ukrajinu, zatímco vyjádřila určité výhrady k její nekompromisní ultra-nacionalistické ideologii.

Kruková možná měla nějaké obavy o stranu, která jako hrdinu přijala ukrajinského nacionalistického vůdce a nacistického kolaboranta Stepana Banderu, ale to jí neodradilo od toho, aby oslavovala smrt několika desítek politických oponentů upálených v budově v Oděse v květnu roku 2014, která byla zapálena fotbalovými chuligány, zatímco policie přihlížela opodál. Lidé, kteří byli uvnitř budovy upáleni a udušeni, protestovali proti převratu na Centrálním náměstí, než byli napadeni výtržnickými gangy.

„Oděsa se očistila od teroristů, jsem hrdá na město bojující za svou identitu. Sláva padlým hrdinům, “napsala Kruková

Den před svou smrtí se Pothovenová podělila o své rozhodnutí s více než 10 000 následovníky na svém Instagramu.

.

Poté krátce působila jako mluvčí ukrajinského ministerstva zemědělství (2014) a ministerstva zdravotnictví (2017) a spravovala sociální média a mezinárodní komunikaci pro ukrajinský parlament. Byla jednou z „předních analytiků“ portálu Stopfake.org, webu, který se snaží sledovat údajné „lži“ ruských médií o Ukrajině.

Její kontroverzní pozadí a prohlášení nezabránily tomu, aby jí byla v roce 2014 udělena Atlantskou radou Cena za svobodu.

Společnost Fabebook již dříve čelila kritice za její křížovou výpravu proti tzv. dezinformacím za pomocí pochybných prostředků. Bylo zjištěno, že „certifikovaní hledači pravdy“, s nimiž společnost spolupracovala, mají vazby na americkou vládu a megadárce Demokratické strany George Sorose.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*