A je to tady; přes 700 běženců z Afriky a Blízkého východu skončí v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách…?

A je to tady; přes 700 běženců z Afriky a Blízkého východu skončí v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách…?

Kvótám EU pro přijímání běženců jsme se neubránili, byť tvrdíme, že jde o naši dobrovolnou věc. Je to asi  16 let od chvíle, kdy jsem doprovázel uprchlíky z bývalé Jugoslávie z letiště do uprchlického tábora ve VyšnÍch Lhotách…

29. dubna 1999  11:17. Prvních 115 uprchlíků z jugoslávského Kosova přistálo ve středu před půl třetí odpoledne na letišti v Ostravě- Mošnově. Skupinu běženců, které do České republiky dopravil z makedonské Skopje armádní letoun Tu-154, tvoří 25 dětí, jeden kojenec a starší lidé. Na palubě letadla byly i čtyři ženy ve vysokém stupni těhotenství. Hlavním kritériem pro výběr dalších uprchlíků, kteří by měli do Ostravy, bude zdravotní postižení a sociální potřebnost.

Ředitel odboru pro uprchlíky a integraci cizinců ministerstva vnitra Tomáš Haišman mi řekl, že prioritou budou malé děti, staří a nemocní; ze Skopje by měla letadla dopravit do České republiky vždy zhruba 90 dalších uprchlíků. Kosovští běženci obdrží povolení k dlouhodobému pobytu v České republice….

uprchlicky tabor 1

Definujme si základní pojmy a fakta: Uprchlík je kdokoliv, kdo opustil svoji zemi kvůli strachu z násilí z rasových, náboženských, národnostních důvodů, kvůli svým politickým názorům nebo členství v určité sociální skupině a nemůže se nebo se nechce vrátit. V roce 1991 se pomoc Úřadu vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky týkala 17 miliónů lidí. V roce 1995 to bylo 27 miliónů lidí. Během následujících dvou let se počet uprchlíků snížil. 1. ledna 1997 se pomoc pro uprchlíky týkala 22 miliónů lidí. Přesto se pomoc týká každého 255 člověka naší planety.

uprchlicky tabor 2

V důsledku války a občanské války v bývalé Jugoslávii se miliony osob ocitly v postavení lidí bez domova. Počet vnitřních běženců (Internally Displaced Person, IDP) odhadovala UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) v roce 1995 na 3,7 milionu osob. Statisíce uprchly do jiných evropských států, které jim na základě ustanovení Ženevské konvence o uprchlících poskytly dočasnou humanitární ochranu. Početná skupina jich přiletěla na mošnovské letiště, odkud je autobusy dopravily do Vyšních Lhot, kam se již chystají i první stovky novodobých běženců; o šestnáct let později…

tabor

Kam jinam s tisíci uprchlíky exodu největšího po 2. světové válce; píše se rok 2015 a s ním běženci z Afriky a Asie. jež se pomalu ale jistě valí do celé Evropy včetně Česka? Podle plánů EU by jich členské země měly přijmout asi 60 tisíc. Jenže v Česku už jsou uprchlické tábory téměř plné. Nový chce ministerstvo vnitra spolu s cizineckou policí zřídit ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Jedná se o areál bývalých kasáren, který už v minulosti sloužil jako uprchlický tábor. Od půlky 90. let do roku 2009 v něm bylo 580 míst. V areálu velkém 75 tisíc metrů čtverečních měla původně být věznice, k její realizaci ale nikdy nedošlo a prostor dodnes zeje prázdnotou.

uprchlicky tabor 4

Obyvatelé vesnice se proti plánům ministerstva nebouří, jsou na soužití s uprchlíky z minulosti zvyklí.  Vedle sebe by tu mohli žít jednak migranti, kteří čekají na azyl a jednak ti, kteří budou vyhoštěni. Jde o zařízení s přísným režimem, třemi vysokými ploty a ostnatými dráty, kde cizinci bez nároku na azyl čekají na deportaci. Dřív mívali vycházky, ale ty využívali tak, že ve vesnici kradli. Vyšní Lhoty – tam začala životní cesta mnohých uprchlíků v České republice. Půvabné místo, hory – pohledy na zimní krajinu musely zaujmout každého turistu.

uprchlicky tabor 5

Před šestnácti roky se mi Hashim z Kosova svěřil: „Neměl jsem po příjezdu ani zdaleka romantickou náladu. První policista, který kontroloval moje dokumenty, mi připadal úplně lhostejný. Suše mi ukázal pokoj, ve kterém jsem musel ještě několik hodin čekat. Kolik lidí jako jsem já asi tak mohl vidět? Najednou mě napadlo, že jsem tady hostem, kterého tady vůbec nečekali. Druhý, který vyřizoval doklady, byl o mnoho společenštější. Dokonce vtipkoval, mimochodem, mluvil docela dobře rusky. I přesto mi však náladu moc nezvednul. Další fáze byla karanténa….“ Hashim byl povoláním stavební dělník, přijel s manželkou, kosovskou Albánkou, a třemi dětmi…

uprchlicky tabor 6

A je zde varování pro současný záměr českého ministerstva vnitra; záchytný tábor ve Vyšních Lhotách též zažil hromadný útěk běženců. Přes plot přísně hlídaného objektu přelezlo přes padesát Egypťanů. Většina z nich mířila k hranicím s Rakouskem. Lidi ve Vyšních Lhotách nechápali, jak se mohlo padesát lidí dostat ven, když je nikdo nepustil? Vyšní Lhoty přece patřily k táborům s nejpřísnějším režimem. Laicky řečeno dostane se tam každý uprchlík kterého u nás zadrží. Musí například projít karanténou ze zdravotních důvodů a areál tábora nesmí běženci opouštět, jinak se dopouštějí přestupku a vidina azylu se jim vzdaluje. A to ještě zde nebyli běženci z Afriky…

uprchlicky tabor 7

Jen letos bylo v Česku zaznamenáno na 2 500 afrických a blízkovýchodních imigrantů, za posledních pět dnů přes 120 a kolem hranic čekají další tisíce, na 60 tisíc těch, o kterých ještě před měsícem v televizi mluvila jistá dáma, že podle nových průzkumů přinesou tito ubožáci na útěků Evropě zisky. A dnes na ně chceme poslat vojsko a vězeňskou stráž…?

uprchlicky tabor 8

uprchlicky tabor 9

Inu, je pravdou, že si někdo přece jen vydělá miliony – pašeráci uprchlíků; ti ze subsaharské Afriky platí za cestu lodí v přepočtu maximálně 25 tisíc korun. Syřany, mezi uprchlíky tvořící nejpočetnější, ale zároveň také nejbohatší skupinu, stojí plavba i dvaapůlkrát tolik. Podle Guardianu si pašeráci za jednu plavbu vydělají až 900 000 korun. Během jednoho týdne stihnou vypravit až 20 plaveb… A pak, že EU nemá skvělý projekt EUROMED pro nalákání 60 milionů muslimů…

 

Blog autora http://olser.blog.idnes.cz
Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

  • Jistě ,že je části uprchlíkům velice těžké.Zrovna tito si za to mohou sami.Když USA a jejich poskoci přepadli Jugoslávii ,tak tito Albánci jim radostně pomáhali s vražděním Srbů.Ted když je Srbské Kosovo okupované režimem USA a zeměmi NATO,tak tito Albánci utíkají pryč.A prpoč když mají co chtěli.Nenechal bych je tady ani hodinu.Nedávno byly v Srbsku obrovské potopy a náš režim tam jako pomoc zoufalým lidem poslal hasiče s čerpadem.Byl to výsměch národu,který nám dosti pomohl.V Srbském Kosovu byla při masívním americkém bombardování ihned postavena obří vojenská základna.Tak tam můžou Albánci utíkat do bezpečí.

  • Nevíme si rady s Romy, kteří páchají „jen“ drobné krádeže a zneužívají sociální systém. Proto přijímáme „uprchlíky“, kteří se přišli mstít za bombardování jejich země. Jeden „uprchlík“ s mačetou nám dokáže ještě hodně zamotat hlavy. Brzy se dočkáme. Chápu jejich touhu po pomstě, nechápu ale, proč je sem taháme. Je to stejné, jako kdybyste hodili pár granátů někomu do domu a ty, kteří přežili pak pozvali k sobě domů. Svět se zbláznil a my s ním.

  • Přesto že vypadají jinak, taky to s nimi není žádná výhra. Albánci nám rozhodně nic pozitivního nepřinesli, možná tak nějaké to kšeftování s drogami, krádeže aut a obchod s bílým masem. Rozhodně to nejsou žádní pracanti nebo intelektuálové, kteří by nám k něčemu byli. Tahat si sem tyhle barbary, kteří dodnes fungují na klanovém systému, byla chyba, ale proti africkým kmenovým válečníkům jsou jako beránci, protože aspoň chápou že je nutné dodržovat určité společenské normy. Máme se na co těšit, až k nám vtrhnou hordy afrických násilníků, vrahů a kanibalů, kteří sice neumějí používat příbor, ale od dětství umějí střílet z kalašnikova a RPG…

    http://www.uloz.to/live/xFd5HKy/cerne-zlo-avi

    https://www.youtube.com/watch?v=GZnqdL70zv0

    https://www.youtube.com/watch?v=jt8OWccLmf4&feature=youtu.be

  • Tí utečenci na fotografiách k článku vyzerajú už na pohľad úplne inak ako tí primitívny odsekávači hláv, ktorí nás tu majú „kultúrne obohatiť“.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*