„75.000 EUR za jeden výlet“: Nejvyšší úředníci EU jsou pod palbou kritiky poté, co byly odhaleny jejich skutečné cestovní náklady

„75.000 EUR za jeden výlet“: Nejvyšší úředníci EU jsou pod palbou kritiky poté, co byly odhaleny jejich skutečné cestovní náklady

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéfka zahraniční politiky EU Fererica Mogheriniová jsou v centru kontroverze kvůli tomu, že utrácí mnoho tisíc EUR na soukromá letadla v rámci oficiálních misí, odhalilo informační šetření.

Dokumenty získané prostřednictvím žádosti o informace podané skupinou Access Info Europe zabývající se lidskými právy se sídlem ve Španělsku odhalily obrovské cestovní výdaje vyžádané úředníky EU v prvních dvou měsících roku 2016.

I když skupina Access Info  podala žádost před třemi lety, komise EU nechtěla zveřejnit své finanční výdaje a nejprve uvolnila těžce upravené dokumenty za několik měsíců, uvedla ředitelka skupiny Helen Darbishire, kterou citoval deník Guardian.Dokumenty zveřejněné belgickým časopisem Knack, který podporuje tuto nevládní organizaci v rámci její dlouholeté bitvy s byrokraty EU, odhalují, že během dvou měsíců utratili komisaři EU téměř půl miliónů EUR (492 249 EUR) na cestovní náklady. Zatímco částka zahrnuje cestovní výdaje všech 28 komisařů EU, náklady vynaložené dvěma vrchními představiteli EU bijí do očí.

Jedním z nejpozoruhodnějších odhalení je množství peněz vynaložených Mogheriniovou a jejím doprovodem, při letu do hlavního města Ázerbajdžánu, Baku, na summit koncem února. Celkové náklady na misi, které zahrnovaly soukromé letadlo, překročily 75 000 EUR, odhalily dokumenty. Celkově, Mogheriniová požadovala cestovní náklady ve výši 96 091 EUR během dvouměsíčního období přezkoumaného ve zprávě.

Juncker se také rozhodl k pronájmu charterového letadla pro sebe a pro doprovodnou delegaci osmi lidí, kteří letos letěli do Říma, aby se sešli s vysoce postavenými italskými úředníky. Návštěva, která trvala pouze jeden den, stála daňové poplatníky neuvěřitelných 26 351 EUR.

V obhajobě extravagantního způsobu cestování nejvyšších eurokratů, mluvčí Evropské komise Mina Andreeva prohlásila, že v případě Junckera jsou jeho výdaje ospravedlnitelné, protože neexistuje „žádné dostupné komerční letadlo, které by vyhovovalo agendě prezidenta“. Odmítajíc představy, že úředníci EU si dopřávají luxusní cestování soukromými letadly, Andreeva poukázala na to, že komisaři jsou ponořeni do „tvrdé práce“, jako je „čtení dokumentů se soubory a jejich označování“ zatímco jsou ve vzduchu.

Je třeba poznamenat, že kromě výletu do Říma, který upoutal pozornost médií kvůli jeho mimořádným nákladům, Juncker utratil mnohem méně na jeho ostatních pět cest v těchto dvou měsících, celkem 31 940 EUR.

Mezitím, tato zpráva přiměla zaníceného Brexitera, bývalého vůdce strany UKIP Nigela Farage, aby zahájil útok na EU, zatímco označil Junckerovo jednání za „pobuřující“

Domnívám se, že tyto výdaje na služební cesty jsou součástí věrohodného „Brexitova zákona“, který tito komisaři vycucali ze vzduchu a snaží se je vynutit od naší vlády,“ uvedl Farage, jehož citoval deník Daily Express.

Portál Access Info uvedl, že budou i nadále prosazovat větší transparentnost Evropské komise a předpovídal, že toto odhalení by mohlo být jen „špičkou ledovce“ a podnikne právní kroky, pokud EU odmítne zveřejnit své výdaje v plné výši.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans koncem července řekl této skupině, že pro Evropskou komisi bude příliš těžké zveřejnit všechny údaje o cestovních výdajích a že náklady na jejich zpracování budou „nepřiměřené“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Federica Mogheriniová Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “„75.000 EUR za jeden výlet“: Nejvyšší úředníci EU jsou pod palbou kritiky poté, co byly odhaleny jejich skutečné cestovní náklady

  • Peníze kazí charakter a pod pravdou tohoto tvrzení jsou úředníci z Bruselu sině přeplaceny a pak klidně nepracují pro svůj stát. . Třeba paní Jourová pronáší taková moudra, která jsou nepochopitelná. Ona má teď velké sebevědomí, velké množství peněz a její služba pro náš stát je negativní. Vše je záměrem, přeplatit vysoké úředníky, vybrané herce a zpěváky, sportovce atd. asi proto, aby boháči vytvořili mezistupeň mezi sebou a moderními otroky. Politické marionety vykonávají práci užitečných idiotů a slouží svým loutkovodičům a cílem je Kalergiho plán. Lidí je moc.

  • Jsme v rukou mafie, nezvolenych a neschopnych vyzirku, pracujicich proti obcanum EU, v zajmu svem a USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*