6 rozdílů mezi náboženstvím a duchovnem

6 rozdílů mezi náboženstvím a duchovnem

„Náboženství je víra ve zkušenost někoho jiného. Duchovno má své vlastní zkušenosti“- Deepak Chopra.  

Tvrdit lidem, že jste duchovní, ale nevěřící se často potýká se zmatenými výrazy. Lidé mají tendenci si myslet, že duchovno je něco velmi podivného a tajemného. Tito lidé mají dokonce problém odlišit duchovno od náboženství, ale to jen proto, že lidé v dnešní moderní společnosti mají strach z manipulace a mají nedostatek znalostí, pokud jde o nehmotné předměty.

Pravda je taková, že duchovno je asi ta nejpřirozenější věc která existuje, je to prostě jen vaše vlastní vědomí a vnímání toho, že jste více než jen tělo, že jste duše s nekonečným potenciálem.

Pro zjednodušení toho, co se zde snažím vysvětlit, uvádím krátký seznam věcí, které vám pomohou upozornit na rozdíly mezi náboženstvím a duchovnem.

 

Neexistují žádná pravidla pro duchovno

Na rozdíl od následujících konkrétních ideologií nebo sad pravidel, duchovno vám jednoduše umožní sledovat své srdce, které vás povzbuzuje poslouchat svou intuici a dělat to, co je správné pro sebe a ostatní kolem vás. Duchovno vám opravdu dává volnost být nejlepším a může z vás učinit dobrého člověka bez příslibu trestu nebo odměny. Odměna je prostě vaše vlastní vnitřní štěstí.

Duchovno je založeno pouze na lásce, ne na strachu   

Celé náboženství je prošpikováno spoustou strachu. Strachem z důsledků svých činů, strachem z toho, co by se mohlo stát po smrti, pokud nežijete svůj život v jeho souladu. No, duchovno je jen láska. To vás povzbuzuje soustředit všechnu svou energii jen na to dobré, a jednat pouze na základě lásky. To je klíčový bod pro mne, jelikož jakákoliv volba učiněná ze strachu nebude nikdy dobrá pro vaši duši. Zatímco rozhodnutí učiněné z lásky vás posílí, učiní vás odvážnějším a nasytí vaší duši. To vám ukáže, jak se postavit strachu, jak dělat to co cítíte, i navzdory důsledkům, které mohou přijít.

Náboženství vám říká pravdu- duchovno vám umožní pravdu sám objevit    

Na rozdíl od toho, říkat vám černo-bíle, jak vznikl vesmír a proč jsme tady, duchovno vám umožňuje objevovat tyto otázky a odpovědi sám. To vám umožní najít svou vlastní pravdu ve všech věcech a nestanoví vám žádné omezení, jak hluboko můžete jít v chápání všeho, co znáte.

Náboženství rozděluje, spiritualita sjednocuje      

Na celém našem světě existuje mnoho náboženství a všechny hlásají, že jejich příběh je ten správný příběh. Duchovno vidí všechnu jejich pravdu a spojuje je, protože pravda je stejná pro všechny z nás i přes naše rozdíly a jedinečnosti. Zaměřuje se na kvalitu dokonalého poselství, které oni sdílí a nikoli na rozdíly v detailech příběhů, o kterých hovoří.

Rozdíly karmy a trestu

Namísto hrozby trestu, nebo hrozby pekla, duchovno se zmiňuje pouze o karmě. Je to zákon přitažlivosti, dostanete jen to, co dáváte. Je to velmi jednoduché.

Jděte svou vlastní cestou        

Namísto antických příběhů o andělech a Božstvech, duchovno vás povzbuzuje jít vaší vlastní cestou a tvořit své vlastní příběhy. To vás nastaví na cestu osvícení a sebeobjevování, kde si limity stanovíte jen vy sami. To vás povzbuzuje důvěřovat svému srdci a sledovat jej kdykoli vás může vést.

Duchovno nám připomíná, že nejsme odděleni, že neexistují žádné hranice, žádné závody a žádné kulturní rozdíly. Vše, co je pravda je, že jsme všichni jedno a jedinou konstantou je Láska.

(http://www.thepositivepath.com ilustrační obrázek Foto: lifecoachcode.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Náboženství sama o sobě původně nebyla míněna špatně,

  vše to je zjednodušeně o hledání duše, o cestě zpět k „Bohu“… nicméně všechna jsou dnes více či méně zavádějící a manipulativní… papežství a islám jsou ty nejhorší případy…

  Nás se týká samozřejmě hlavně zfalšované „křesťanství“. Uvědomme si prosím že cézaropapežský katolicismus ve 4. století zlikvidoval původní Kristovo učení o POZNÁNÍ SAMA-SEBE. Katolicismus byl překroucen v nástroj na ovládání mas ovčanů… stejně jako islám…

  Ptejme se tedy především: PROČ TO DĚLAJÍ ty síly co stojí v pozadí?! Komu slouží tato náboženství jako nástroje ovládání lidí… k jakému účelu?

  ještě jednou díky… tady je to v souvislostech a hezky přehledně s důkazy:

  ragauian.cz/vznik-islamu-a-tajne-dejiny-krestanstvi-aneb-jak-katolicka-cirkev-zabila-krista-znicila-krestanstvi-a-stvorila-islam/

 • děkuji a musím potvrdit, pravé Kristovo učení nemá s náboženstvím nic společného, a s církví už vůbec ne…

  …původní Kristovo křesťanství je něco jiného než současný papežský katolicismus. Ve skutečnosti je Kristovo jméno pro Vatikán pouhou „maskou beránka“, která zakrývá největší podvod na lidstvu za posledních 2000 let!

  Řím se pokoušel před 4.st. ORIGINÁLNÍ Kristovo učení zničit, ale jeho hnutí nebylo možné žádným násilím vymý­tit. Vznikla proto ďábelská myšlenka a římští mocipáni si řekli: Jak zničit Kristovo hnutí, když to nejde silou? Uděláme to podvodem! Vytvoříme falešné křesťanské náboženství! Tak vznikla římsko-katolická cézaro-papežská církev, která je jen falešnou napodobeninou originálního Kristova učení o poznání-sama-sebe.

  Jediným způsobem, jak zničit vliv (originálního) křesťanského hnutí, bylo vytvořit falešné křesťanské náboženství. Řešení bylo v Římě. Římské po­hanské náboženství vycházelo ze starověkého Babylonu. Jediné co potřebovalo, bylo dostat křesťanskou roušku…

  A TOTO FALEŠNÉ KŘESŤANSTVÍ POD NÁZVEM KATOLICISMUS DĚLÁ Z LIDSTVA OVCE DODNES…

 • Podívejme se třeba na křesťanské náboženství. Z dnešního pohledu musí být většině lidí jasné, že je to politika, kterou vykonávají lidé v rouše beránčím, ale pozor jsou to lidé, kteří mají své chyby jako každý, někteří jsou hamižní jako někteří a náboženství je pro ně určitou obživou. Těch válek, těch zneužitých dětí, těch co kážou vodu a pijí víno. Kdo přemýšlí nemůže náboženství už věřit nebo lidé jsou ještě druhem ne příliš kladným. Vše se dá zneužít. V minulosti mělo náboženství význam ten že představoval nějakou moráílní kulturu, ale mnohdy ji sami kazatelé nepředstavovali. A bylo těžké proti nim jít viz Jan Hus. A přesto jsem věřící, ale nemusí mi někdo vymývat hlavu. Vše si ověřuji z mnoha dostupných zdrojů. Boha si dnes snad už ani nemůže nikdo představovat jako člověka , ale je to něJaké nadřazené vědomí a ve všem jsou stejné zákonitosti a tak i mnozí vědci, kteří bádali ve svém oboru viděli tyto zákonitosti . A.Einstein řekl, že náhoda neexistuje, že je jen pro ty, kteří odmítají uznávat vyšší souvislosti. A ještě něco určitě nejsme jako lidský druh posledním vývojovým článkem.

 • „Vše, co je pravda je, že jsme všichni jedno a jedinou konstantou je Láska.“ – Čímž vlastně těm lidem nutíte svoje zkušenosti. V jejich světě je pro ně třeba hnacím motorem nenávist. Víra je vírou, protože nelze objektivně dokázat jestli je pravdivá, je to prostě volba každého jestli bude věřit tamtěm báchorkám nebo oněm. Jediné kritérium, které je vždy dobré dodržovat je nežít v iluzi. Osobně víru vůnec nepotřebuji, každá víra se postupně snaží zodpovědět všechny otázky, ale tím se nutně dostává do sporu s realitou. Nikdo nezná na všechno odpovědi, ani jakákoli víra. Lidi se často dívají na nevědomost ve strachu, ale nevědomost = svoboda, pokud byste dokázali jakýkoli systém zcela popsat tak, aby nejistota neexistovala přestane existovat i svoboda, vše pak bude jasně předurčeno. Proto považuji určitou míru nejistoty za pozitivní věc a není třeba se proti ní chránit vírou.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*