19-letý student vyvinul čistící technologii: 7 250 000 tun plastů může zmizet z oceánů

19-letý student vyvinul čistící technologii: 7 250 000 tun plastů může zmizet z oceánů

plasty

Devatenáctiletý student Boyan Slat představil plány na vytvoření tzv. Oceánského čistícího pole (Ocean Cleanup Array), které by mohlo odstranit 7 250 000 tun plastového odpadu z oceánů. Zařízení se skládá z ukotvené sítě plovoucích ramen a zpracovávacích platforem, které by mohly být odeslány k oceánským skládkám kdekoliv na světě. Místo pohybu přes oceán by toto pole rozšířilo svůj poloměr a fungovalo jako obří nálevka.

Úhel ramen by tlačil plast ve směru platforem, kde by byl oddělen od planktonu, filtrován a uložen k recyklaci.

Ve škole zahájil Boyan Slat projekt, který analyzuje velikost a množství plastových částic v oceánských skládkách.

Jeho závěrečná práce vyhrála několik cen, včetně ceny za nejlepší technický design za rok 2012 (Best Technical Design 2012) na Delft University of Technology. Boyan pokračoval ve vývoji svého konceptu během léta 2012 a odhalil ho o několik měsíců později na TEDxDelft 2012.

Slat pokračoval a založil Nadaci na vyčištění oceánu (Ocean Cleanup Foundation), neziskovou organizaci, která je zodpovědná za vývoj jeho navrhovaných technologií. Jeho geniální řešení by mohlo potenciálně zachránit stovky tisíc vodních živočichů ročně a snížit počet znečišťujících látek (včetně DDT a polychlorované bifenyly), které se dostávají do potravinového řetězce. Další miliony dolarů ročně by projekt ušetřil za náklady na sanaci, ztracený cestovní ruch a poškození námořních plavidel.

Odhaduje se, že čištění bude trvat zhruba pět let a mohlo by výrazně zvýšit povědomí o obrovských plastových skládkách v oceánech.

zdroj : freepub.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*