10 moudrostí a citátů od starých domorodých Američanů.

10 moudrostí a citátů od starých domorodých Američanů.

Před tím, než Evropané přišli do Ameriky, tak dle odhadu obývalo Zemi mezi 1.200,000 – 12.000.000 Indiánů. Populace domorodých Američanů byla snížena na 250.000 v důsledku masových vražd, genocidy, zavlečených nemocí, otroctví a sebevražd. Není pochyb o tom, že tito lidé utrpěli obrovskou katastrofu. Dalo by se souhlasit, že se jedná o nejvíce devastující věc, která kdy potkala jakoukoliv lidskou populaci v historii lidstva. Přesto je této tragédii věnována jen velmi malá pozornost. Člověk se musí ptát proč?

Nejenže byli domorodí Američané vyvražděni, ale spolu s nimi bylo ztraceno mnoho jejich zvyků, tradic a spirituality. Mohl to být další důvod této genocidy? Tito lidé byli skutečně spojení a sladění s Matkou Zemí a byli často označováni na Strážce Země. Učili se „chodit lehce po Zemi a žít s ní v rovnováze a v harmonii.“ Možná, kdyby dnes na Zemi existovalo více domorodých Američanů, nebyla by Země v chaosu, jako je tomu dnes. Všichni můžeme těžit z přijetí některých dávných duchovních učení od starších indiánů do našeho života.

indian

10 kousků moudrosti a citátů od starých domorodých Američanů.

„Velký duch je ve všem: je i ve vzduchu, který dýcháme. Velký duch je náš Otec a Země je naše Matka. Ona nás živí a to co Zemi dáme, tak se nám vrátí.“ – Big Thunder (Bedagi) Wabanaki Algonquin.

„První část, která je nejdůležitější, je to, co přichází do duší lidí, když si uvědomí svůj vztah a jejich jednotu s vesmírem a všechnu jeho moc, a když si uvědomí, že ve středu vesmíru přebývá Velký Duch a že to centrum je opravdu všude a v každém z nás“- Black Elk – Oglala Sioux.

„Pouze tehdy, když zemře poslední strom a bude otrávena poslední řeka a bude ulovena poslední ryba, tak si uvědomíme, že nemůžeme jíst peníze,“- Cree Indické přísloví.

„Jděte vpřed s odvahou, pokud jste na pochybách, buďte v klidu a počkejte; Když pro vás pochybnosti již neexistují, pak jděte kupředu s odvahou. Po celou dobu, dokud vás obklopuje mlha, buďte v klidu; Buďte v klidu, dokud sluneční světlo neprojde skrz a nerozptýlí mlhu-A ono ji určitě rozptýlí. Potom jednejte s odvahou.“Ponca Chief White Eagle.

„Zacházejte se Zemí dobře. Země vám nebyla dána vašimi rodiči. Země vám byla půjčena vašimi dětmi. Nedědíme Zemi od našich předků, půjčujeme si ji od svých dětí.“- Starověké indiánské přísloví.

Lidstvo neutkalo síť života. Jsme jen jeho jedno vlákno. Vždy když sít tvoříme, tvoříme ji pro sebe. Všechny věci jsou propojené. Všechny věci jsou svázány.“- Chief Seattle.


„Ať hvězdy odnesou tvůj smutek pryč, ať květiny naplní vaše srdce láskou, ať navždy setřou vaše slzy. A především, mohoucí klid vás učiní silným. – Chief Dan George.

„Předtím, než přišli naši bílí bratři, aby z nás učinili civilizované lidi, neměli jsme žádný druh vězení. Z tohoto důvodu jsme neměli žádné kriminálníky. Bez vězení nemohou existovat žádní delikventi. Neměli jsme žádné zámky ani klíče, a proto mezi námi nebyli žádní zloději. Když byl někdo tak chudý, že si nemohl dovolit koně, stan, nebo deku, tak  vše dostal darem. Byli jsme příliš primitivní, než abychom dali velký význam civilizovanému majetku. Neznali jsme žádné peníze a v důsledku toho, hodnota člověka nebyla stanovena podle jeho bohatství. Neměli jsme žádné písemné zákony, žádné právníky, žádné politiky, a proto jsme nebyli schopni podvádět jeden druhého. Byli jsme opravdu ve špatném stavu, než dorazili bílí muži a nevím, jak si to mám vysvětlit, jak jsme byli schopni zvládnout tyto základní věci, které – jak nám tvrdí- jsou nezbytné pro civilizovanou společnost.“- John (Fire) Lame Deer Sioux Lakota.

„Mír a štěstí jsou k dispozici v každém okamžiku. Mír je každý krok. Musíme jít ruku v ruce. Neexistuje žádné politické řešení duchovních problémů. Pamatujte si: pokud to tam Stvořitel dal, je to na správném místě. Duše nebude mít žádnou duhu v případě, že oči nikdy neplakaly. Řekněte svým lidem, že od té doby, co nám bylo přislíbeno, že nikdy nebudeme přesunuti, byli jsme přesunuti pětkrát.“ – Indiánský náčelník.

Hodně lásky.

Alanna Ketler

zdroj : http://www.collective-evolution.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články