10 dramatických videí z nepokojů ukrajinského Majdanu v roce 2014

10 dramatických videí z nepokojů ukrajinského Majdanu v roce 2014

Chaos na Ukrajině byl v centru mezinárodní pozornosti více než rok. V těchto 10 dramatických videích, RT líčí krvavé události, ke kterým došlo v zimě 2014, vedoucí k převratu a následně k občanské válce ve východní Ukrajině.

Původně pokojné demonstrace na náměstí Nezávislosti v Kyjevě – po světě známé jako Euromajdanské protesty- odstartovaly v listopadu 2014, jako následek reakce tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče, který odmítl podepsat asociační dohodu EU. Nicméně, v polovině února se protesty vymkly kontrole a došlo k násilným střetům a krveprolitím mezi demonstranty a policií v ulicích ukrajinského hlavního města.

pravy sektor majdan

Krveprolití začalo 18. února poté, co město upadlo do chaosu po nezdařeném jednání mezi Janukovyčovou vládou a opozicí. Příštích pár dní se ukázalo být jako nejkrvavější bitevní pole v centu Kyjeva, které si vyžádalo přibližně 100 životů.

1. Demonstranti vytrhali chodník a házeli kameny na policii, která byla na místě, aby nedocházelo k násilí. Demonstranti také použili kovové řetězy, pepřové spreje a dokonce i bagr, aby zastrašili důstojníky.

2. Štíty policii neposkytly jakoukoliv ochranu proti Molotovým koktejlům které na ně házeli z davu. Toto dramatické videu ukazuje policistu z kterého se stala lidská pochodeň a který se vyhnul smrtelným zraněním jen díky hasičům, kteří byli na místě.

3. Ze záběrů zveřejněných ukrajinským ministerstvem vnitra vyplývá, že demonstranti použili střelné zbraně, střílejíc na vozidla a jejich pneumatiky v chaotických kyjevských ulicích.

4. Boje pokračovaly až do večera, protestující postavili barikády a házeli na bezpečnostní síly Molotovy koktejly.

5. Toto video pořízené z horních pater budovy přiléhající k náměstí Nezávislosti – srdce protestů- ukazuje policejní vozidlo narážející do barikády předtím, než jej lidé zapálili.

6. Na Majdanském náměstí, neboli Náměstí Nezávislosti, nikdy nenastala tma nebo klid během následujících nepokojů. Na náměstí hořely pneumatiky a ohňostroje, policie donutila protestující k ústupu a zapojila se do pouličních bojů mezi demonstranty.

7. Mnoho lidí bylo zabito neidentifikovatelnou palbou sniperů z horních pater budovy s výhledem na hlavní místo protestů.

8. Policie je nucena v obraně použít proti demonstrantům v ulicích zbraně. Tento záznam byl natočen na ulici Institutskaya, hned vedle Majdanského náměstí.

9. Byl nasazen velký počet strážců zákona k rozptýlení bouřlivého davu, ale nebyli vždy schopni udržet své pozice. Video níže ukazuje protestující tlačící kamión do řad pořádkové policie, a pak na ně hází Molotovy koktejly.

Majdanské náměstí je transformováno k nepoznání – masivní oblaka černého dýmu stoupají od historického centra města a budovy na náměstí jsou částečně zničeny.

 

Autor: RT/Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*