Zvyšování minimální mzdy bez zvýšení životního minima je dvousečnou zbraní.

Zvyšování minimální mzdy bez zvýšení životního minima je dvousečnou zbraní.

Jsem značně zklamán z přístupu ministra financí Andreje Babiše ohledně zvyšování minimální mzdy bez toho, že by bylo navýšeno životní minimum. Samozřejmě, že je zvýšení minimální mzdy pozitivním signálem a to zvláště pro invalidy.

Všechno má však svá ale, která nelze opomenout a bylo by vskutku férové říkat lidem celou pravdu. Ignorace přímých konsekvencí totiž bude mít dopad na občany z druhé strany o které se taktně mlčí a bohužel ani ministryně práce a sociálních věcí lidem situaci řádně neobjasnila.

Samozřejmě chápu, že státní rozpočet není nafukovací, ale od životního minima se odvíjí řada sociálních dávek včetně přídavků na děti. V této oblasti vidím zcela zásadní problém a to v tom smyslu, že bude li zvýšena minimální mzda deklarovaným způsobem, tak řada rodin s malými dětmi vypadne ze systému přídavků na děti. Přitom životní minimum se nezvyšovalo již řadu let, přičemž životní náklady rostou každoročně a na tento zcela zásadní a lehce dopočítalný fakt není brán zřetel. Možná pan Babiš na svém ministerstvu chrápe a nebo ho toto bolavé místo vzhledem k jeho příjmům míjí, ale to neznamená že neexistuje. Dovolil jsem si malý soukromý propočet a došel jsem k závěru, že životní minimum by mělo být v průměru navýšeno cca o 400 Kč měsíčně s tím, že přímý dopad na státní kasu by činil cca 1,2 mld korun ročně, což je méně, než nás vyjde naše pokrytecká péče o imigranty, kteří nemají zájem o Českou republiku. Otázkou je, jak že je pro náš stát prioritou porodnost a životní úroveň našich dětí jakožto budoucích daňových poplatníků.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Přijde mi poněkud potupný pro Český národ a jeho děti postoj ministerstva financí, který de facto upřednostňuje nějaké uprchlíky či národnostní menšiny!! Myslím pane Babiši, že by jste se měl probrat ze svého snu a dělat pronárodní politiku. Jakým právem účelově diskriminujete České děti kvůli těm, co mají turban na hlavě?? Proč pane Babiši odmítáte zvýšit životní minimum???. Dost možná by jste přišel na to, jaké to je z těchto prostředků vyjít, kdybychom Vás zavřeli do klece na Václaváku a musel jste vystačit s tímto příjmem/životním minimem/. Věřte-chodil bych se na Vás dívat a samozřejmě bych Vám nosil i nějaké ty suché rohlíky, protože by jste opravdu jen velmi z tenka kakal. Jsem přesvědčen, že po takovéto lekci by jste změnil názor. Přesto Vás tímto přímo vyzývám k zamyšlení nad touto problematikou a zásadní nápravě nerovnovážného stavu.

Momentálně se pravděpodobně podaří zmírnit diskriminaci invalidů na trhu práce, ale bohužel zde narůstá riziko jejich vyšší nezaměstnanosti, protože se vůbec nehovoří o přímých dotacích na pracovní místo pro invalidy, které tvoří gro jejich mzdy. Je tedy velmi důležité pochopit, že nejde jen o zvyšování minimální mzdy, ale jde i o záležitosti, jež jsou k tomuto přímo navázány.

Shrnuto a potrženo:  Milá vládo-děláte rádoby na oko dobře působící kroky, ale unikají vám souvislosti. Toto vytrhávání věcí z kontextu bude mít negativní dopady na ty nejpotřebnější. Uvědomte si to!!! A to nejzásadnější: České děti nejsou o nic míň důležité jako imigranti. Ba naopak-jsou a musí být prioritou.

 

Oldřich Rambousek

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Zvyšování minimální mzdy bez zvýšení životního minima je dvousečnou zbraní.

  • Sociální systém u nás je naprosto kontraproduktivní. Vyplatí se nepracovat, vyplatí se být svobodnou matkou, vyplatí se nezvykat si pracovat. Kdyby byla sociální síť nastavena tak, aby lidé neumírali hlady a měli kde přespat a umýt se, nic víc, byla by motivace pracovat a stát by byl bohatší. Kdyby se k tomu podařilo zastavit nesmyslné tunelování prostřednictvím předražených zakázek, měli bychom se všichni dobře. Nově si udělali mocní kšeft z ubytovávání a krmení ilegálních migrantů, takže stát bude krváce finančně ještě víc. Za problémy, které máme, může přebujelá byrokracie a nadměrné přerozdělování peněz, které se vždy zneužívá.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*