Zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku má na svědomí bombardování NATO v roce 1999

Zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku má na svědomí bombardování NATO v roce 1999

Zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku je součástí nepovedeného dědictví válek v Jugoslávii.

Použití munice NATO s ochuzeným uranem v Kosově a sousedních oblastech dopomohlo k dramatickému nárůstu výskytu rakoviny v centrálních částech Srbska.

nato bombarduje srbsko

Relevantní zpráva zveřejněná v roce 2014 také odhalila značný nárůst počtu případů pacientů se zhoubnými nádory, uvádí Slobodan Cekaric, šéf Srbské společnosti proti rakovině.

Výskyt rakoviny lymfatických uzlin mezi lety 1999 a 2012 také vzrostl o 80 procent, přičemž smrtící případy vykazují jedenácti procentní nárůst.

Ostatní onemocnění vyvolané rakovinou jsou také na vzestupu mezi muži a ženami. Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí ve světě, s roční bilancí osm miliónů lidských životů.

Zhoubné choroby v Srbsku ale narůstají vyšším tempem než v západní Evropě a zvyšují se každým rokem, uvádí srbští lékaři.

Profesor Cekaric se obává, že rok 2015 by mohl přinést novou vlnu obětí rakoviny.

Podle odborných odhadů, jen v letech 2013 a 2014 vzrost výskyt rakoviny v Kosovu, které je teď osvobozené od „srbského diktátu“, o celých 57 procent.

„Pokud se tento trend udrží, Srbsko bude mít 5500 registrovaných pacientů s rakovinou na milión obyvatel v porovnání s 2000 na milión obyvatel kdekoliv na světě,“ uvedl Slobodan Cekaric.

Během bombardovací kampaně NATO v roce 1999 bylo na Srbsko shozeno odhadem 15 000 tun ochuzeného uranu. Dva měsíce po bombardování, řečtí odborníci zaregistrovali téměř 30 procentní nárůst v úrovních radioaktivity, což je mnohem více než je třeba na způsobení rakovinných a genetických mutací, výsledkem kterých je, že se rodí fyzicky a mentálně retardované děti.

„Deset miliónů Srbů bylo během bombardování NATO vystaveno záření a zůstávají mu vystavení i dnes. Proč nepožadujeme kompenzaci od těch, kteří nás bombardovali? Hovořil jsem o tom s mnohými vlivnými osobami, ale nejsou odborníci. Ti, kteří jsou, prostě nic neřeknou, protože je to přesně to, co upřednostňují politici, vše ututlat – ti, kteří se později dostali na vrchol, kteří teď jsou a možná i ti, kteří přijdou v budoucnu,“ uzavřel Slobodan Cekaric.

 

Sputnik/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku má na svědomí bombardování NATO v roce 1999

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*