Zvýšené riziko přenosu nového koronaviru prostřednictvím bankovek neexistuje, uvedla Evropská centrální banka

Zvýšené riziko přenosu nového koronaviru prostřednictvím bankovek neexistuje, uvedla Evropská centrální banka

Výsledky testů, které provedly laboratoře spolupracující s Evropskou centrální bankou (ECB), ukázaly, že na jiných površích, například na plastu, přežije „v prvních hodinách 10 – až 100krát více virů než na našich bankovkách“, napsal člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta v článku, který zveřejnilo několik evropských novin.Z jiných analýz vyplývá, že pórovité povrchy bankovek z bavlny hůře přenášejí tento virus než hladké povrchy, jako mají například plasty. „Ve srovnání s jinými povrchy, se kterými lidé denně přicházejí do styku, nepředstavují bankovky zvýšené riziko infekce,“ uvedl Panetta.

K podobným závěrům dospěla i Německá centrální banka (Bundesbank).

Podle Panetty poptávka po hotovosti na začátku koronavirové krize výrazně stoupla.

Týdenní objem bankovek, které se dodatečně dostaly do oběhu, se v polovině března prudce zvýšil a dosáhl téměř historické maximum 19 miliard eur.

V dubnu poptávka po bankovkách a mincích klesla. V mnoha zemích je aktuálně nižší, než je to běžné.

„Tyto výkyvy také ukazují, že lidé v době krize hromadí hotovost, je to trend, který jsme mohli pozorovat i během finanční krize,“ uvedl Panetta.

Ten také zdůraznil, že Eurosystém dokáže zajistit dostupnost bankovek i v dobách krize. ECB se zároveň stará o to, aby online platební služby nadále fungovaly a byly bezpečné.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro evropské hodnoty ​​a transparentnost, Reklama loading... Loading...…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*