Zrušení věznice Guantánamo v roce 2016 je „nerealistická naděje“ – šéf věznice

Zrušení věznice Guantánamo v roce 2016 je „nerealistická naděje“ – šéf věznice

Velitel vojenské věznice Guantánamo Bay uvedl, že je velmi malá šance, že bude zařízení uzavřeno během jeho vykonávání funkce- až do poloviny roku 2016.

Velitel nechvalně známé vojenské věznice také uvedl, že „nemá názor na to, zdali by se mělo zařízení uzavřít, nebo ne.“

guantanamo

Nicméně, pokud americký prezident Barack Obama bude chtít věznici uzavřít, a když ten den přijde, provedeme tento příkaz,“ řekl velitel věznice Col David Heath .

Dlouho odkládané uzavření věznice Guantanámo je spornou otázkou po celá léta a dokonce se tím zavázal prezident Obama ve své předvolební kampani v roce 2008. Přesto bylo v průběhu let učiněno velice málo k provedení tohoto kroku.

V současné době je ve věznici Guantanámo 148 vězňů a většina z nich se dostala do zařízení bez soudu a bez vzneseného obvinění. Nicméně, Heath se domnívá, že „většina“ z nich jsou nepřátelé USA, informovala agentura AFP.

Velitel také odhalil některé detaily o každodenním životě ve věznici Guantánamo.

Vězení je jedinečné, pokud jde o způsob, jakým jsou vězni drženi. Camp 5 a Camp 7 hostí zajatce různých kategorií, přičemž je jen asi tucet lidí považováno jako „vysoká hodnota“ a jsou drženi odděleně. Mezi ně patří pět osob obviněných z iniciování útoků z 11. září.

Guantánamo se již v předchozích letech dostalo do hledáčku novinářů, kvůli hrozným praktikám, které na vězních prováděli členové věznice. Fotografie jejich mučících metod již dříve zaplavily internet.


Mnoho vysokých představitelů vyzývá k uzavření věznice Guantánamo.

Skupina pro lidská práva Amnesty International, popsala Guantánamo jako „symbol nespravedlnosti a zneužívání války proti terorismu americkou administrativou,“ a dodala, „věznice musí být uzavřena.“

Šéf OSN Ban Ki-moon prohlásil, že „věří, že věznice Guantánamo by měla být uzavřena“ a pamatuje, jak prezident Bush sám tvrdil, že by ji chtěl zavřít.“

Německá kancléřka Angela Merkelová také prohlásila, že „instituce jako je Guantánamo by neměla vůbec existovat.“

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články