Zpráva: Taliban nabídl Bidenovi kontrolu nad Kábulem, ale on odmítl

Zpráva: Taliban nabídl Bidenovi kontrolu nad Kábulem, ale on odmítl

Chaosu v Afghánistánu by se údajně dalo zcela předejít, kdyby prezident Joe Biden přijal původní nabídku Talibanu, aby USA získaly plnou kontrolu nad Kábulem a letištěm.

Podle zprávy Washington Post, když Taliban začal přebírat kontrolu nad Afghánistánem, sešli se vysocí vojenští představitelé USA s politickým vůdcem Talibanu Abdulem Ghaním Baradarem v katarském Dauhá, kde byla učiněna nabídka, aby Spojené státy získaly kontrolu nad Kábulem, dokud se nestáhnou všechny americké jednotky; tato nabídka byla odmítnuta. Ze zprávy:

Na narychlo domluvené osobní schůzce hovořili vysocí vojenští představitelé USA v Dauhá – včetně McKenzieho, velitele amerického ústředního velení – s Abdulem Ghaním Baradarem, šéfem politického křídla Talibanu.„Máme problém,“ řekl Baradar podle amerického činitele. „Máme dvě možnosti, jak se s tím vypořádat: buď vy [armáda Spojených států] převezmete odpovědnost za zajištění Kábulu, nebo nám to musíte dovolit.“

Po celý den zůstával Biden při svém rozhodnutí stáhnout všechny americké vojáky z Afghánistánu odhodlaný. Pád afghánské vlády jeho názor nezměnil.

McKenzie, vědom si těchto rozkazů, sdělil Baradarovi, že cílem americké mise je pouze evakuovat americké občany, afghánské spojence a další ohrožené osoby. Spojené státy k tomu potřebují letiště, řekl Baradarovi.

Podle dalších dvou amerických představitelů bylo na místě dosaženo dohody: Spojené státy by mohly mít letiště do 31. srpna. Ale Taliban by ovládl město.

Jak dny ubíhaly, bezpečnost v Kábulu byla stále nepřátelštější a vyvrcholila teroristickým útokem z minulého týdne, při němž zahynulo 13 amerických vojáků a 160 Afghánců. Podle zprávy listu Politico z minulého týdne Bidenova administrativa svěřila Talibanu zabezpečení města tak intenzivně, že údajně dostal seznam jmen amerických občanů, držitelů zelených karet a afghánských spojenců v regionu.

Biden pod nátlakem nepopřel jeho existenci:

Byly případy, kdy naše armáda kontaktovala své vojenské protějšky v Talibanu a řekla například: „Tento autobus projíždí s počtem X lidí, které tvoří následující skupina lidí. Chceme, abyste nechali projet ten autobus nebo tu skupinu.“

Takže ano, takové příležitosti byly a podle mého nejlepšího vědomí v těch případech, kdy k tomu došlo z větší části, byly propuštěny. Ale nemůžu vám s jistotou říct, že existuje seznam jmen. Možná ano, ale nevím o žádné okolnosti. To neznamená, že neexistoval.

Republikáni na Twitteru se chopili zprávy Washington Postu a dali Bidenově administrativě na frak za to, že nepřijala původní nabídku Talibanu:
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*