Zpráva o Boeingu: Malajsie má vlastní verzi

Zpráva o Boeingu: Malajsie má vlastní verzi

Holanďané konečně uveřejnili předběžnou zprávu o havárii Boeingu 777 nad Ukrajinou 17. července. Jako hlavní příčinu uvedli „poškození způsobená vnějším působením.“

Jinými slovy bylo malajsijské letadlo sestřeleno, o čemž ostatně málokdo pochyboval.

Hlavní verze tragédie jsou tři: ukrajinská armáda sestřelila letoun náhodou z raketového kompletu Buk, letadlo sestřelili domobranci ze stejného zařízení, a třetí, že bylo sestřeleno střelou země-vzduch a pak ho dobily ukrajinské stíhačky. Existuje také čtvrtá, nejexotičtější verze spojená s údajným atentátem Kyjeva na prezidenta RF Vladimira Putina. V Rusku to ale považují za absurdní.

Rusko má ze všech ostatních zemí největší zájem na zjištění pravdy, míní politolog Pavel Svjatenkov:

– Rusko hodlá žádat o co nejrychlejší a objektivní ukončení vyšetřování. Je velmi pravděpodobné, že sestřelení malajsijského boeingu je provokací ukrajinské vlády. Nechat to plavat nejde: Rusku byla způsobena velmi podstatná škoda. Budeme usilovat o zjištění pravdy.

Tvrzení ukrajinské strany o tom, že letadlo sestřelili domobranci z raketometu Buk, který zabrali ukrajinským vojákům, neodpovídá skutečnosti. Vždyť ještě dva týdny před katastrofou Kyjev oficiálně prohlásil, že všechny ukrajinské protivzdušné komplety byly kvůli nebezpečí jejich uchvácení povstalci úplně vyřazeny.

Verze o sestřelení letadla domobranci má hodně nesouvislostí, řekl bývalý generál francouzského letectva a vojenský analytik Jean du Verdier:

– Podíváme-li se na tuto situaci jako na schéma, pak spadlo-li letadlo tam, kde spadlo, měl být výstřel s ohledem na rychlost letu udělán z hloubky ukrajinského území. Když tento výstřel skutečně byl.


Všechna osobní letadla letí obvykle okolními trasami mimo zónu konfliktu, míní zkušený ruský pilot, odborník na bezpečnost letů Alexandr Romanov:

– Otázek bez odpovědi je dost. Jednou z nich je odchylka letounu od trasy o 14 km, a to rovnou před katastrofou. Nahrávky rozhovorů letců s řídící věží jsou utajovány. A dokud je neuslyšíme, pravdu nepoznáme. Jen tak se odchýlit o 14 km od dohodnuté a schválené trasy, bez povelu leteckého dispečera, posádka nesmí.

Zítra má do Moskvy přicestovat malajsijský ministr obrany Hišamuddin Husajn. Bude se mluvit o průběhu vyšetřování. Ministr prohlásil, že jeho země disponuje výzvědnými údaji, jež poukazují na viníky tragédie, ale zatím nenastal čas pro jejich zveřejnění. Na místo pádu boeingu má za několik dní přijít skupina malajsijských expertů, aby prohlédla zbytky letounu a našla potvrzení pro své informace.

Definitivní zpráva má být zveřejněna v létě příštího roku.

zdroj : http://czech.ruvr.ru
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*