„Zmanipuloval jsem parlamentní hlasy pro prezidenta Porošenka“- uprchlý ukrajinský poslanec

„Zmanipuloval jsem parlamentní hlasy pro prezidenta Porošenka“- uprchlý ukrajinský poslanec

Prezident Ukrajiny se osobně podílel na korupci ve velkém měřítku, uvedl uprchlý poslanec, který tvrdí, že zmanipuloval hlasy v parlamentu tím, že podplatil kolegy zákonodárce s vaky plnými hotovosti jménem Petra Porošenka.  

Peníze použité na nákup hlasů byly zpronevěřeny ze státní pokladny a dokonce obsahovaly finanční prostředky poskytnuté Ukrajině Mezinárodním měnovým fondem (MMF), řekl Aleksandr Oniščenko v rozhovoru prostřednictvím služby Skype pro ruskou televizi.

„Finance získané od MMF byly ukradené. Bylo tam mnoho zakázek, které měly platit přemrštěné peníze z těchto peněz. Tyto peníze prostě byly odcizeny z rozpočtu a použity Porošenkem,“ řekl bývalý poslanec v rozhovoru pro talk show vysílanou kanálem Rossiya 1 v odpovědi na otázku, odkud pocházely peníze na úplatky.

Tento rozhovor je jedním z řady prohlášení, které dal Oniščenko do různých médií od minulého týdne, včetně britského listu The Independent. Politikova prohlášení byla odmítnuta kanceláří ukrajinského prezidenta, která obvinila Oniščenka, že se snaží sám sebe ochránit před trestním vyšetřováním na Ukrajině tím, že sám sebe líčí jako oběť politického pronásledování.

Oniščenko, bohatý obchodník s aktivy v oblasti zemního plynu, uprchl z Ukrajiny na konci června, protože se parlament připravoval ho zbavit jeho právní imunity a umožnit jeho stíhání za údajnou korupci týkající se prodeje v tuzemsku vyráběného plynu. Politik údajně od té doby žije v Londýně.

Ukrajinský zpravodajský portál Strana.ua minulý pátek publikoval projev, kde Oniščenko odhalil své tvrzení proti Porošenkovi. Uprchlý zákonodárce tvrdil, že prezident a jeho obchodní partneři zneužili svou pravomoc ke svému zbohatnutí. Údajné machinace zahrnovaly vydírání dalších bohatých podnikatelů, aby prodali svá aktiva, uplácení členů parlamentu, Nejvyšší rady, aby byly schváleny zákony, ze kterých profitovala prezidentova klika politicky nebo komerčně a další aktivity.

Oniščenko prohlašuje, že byl osobně zapojen do uplácení poslanců při rozhodujících hlasech, stejně jako v odvolání nejvyššího státního zástupce a schválení nového státního zástupce, který byl loajální prezidentovi. Oniščenko také prohlašuje, že vedl 10měsíční kampaň proti bývalému ukrajinskému premiérovi Arsenu Janeňukovi, který, podle poslance konkuroval Porošenkovi o vliv v zemi.

Samozvaný politický prostředník uvedl, že měl důkazy o korupci jeho bývalého spojence, včetně e-mailů, textových zpráv a záznamů z rozhovorů s Porošenkem, které, jak Oniščenko uvedl, pořídil za pomocí rekordéru ukrytého v jeho náramkových hodinkách. Oniščenko uvedl, že si ponechával tento kompromitující materiál celé měsíce, když se s ním Porošenko snažil vyjednat obchod, ale nakonec předal veškerý materiál americkému ministerstvu spravedlnosti.

„Přišly ke mně americké zvláštní služby. Chtěly vědět o celém tomto procesu, na kterém jsem se podílel,“ Vysvětlil Oniščenko v rozhovoru pro Rossija 1. „Porošenko o tom nevěděl a chtěl se se mnou dohodnout, abych mlčel. Když se mu to nepodařilo, předal jsem veškerou dokumentaci Američanům.“

Vzhledem k tomu, že byl útok na prezidenta iniciován Oniščenkem, ukrajinská Speciální bezpečnostní služba SBU jej obvinila z velezrady a uvedla, že byl politik v utajení ruským občanem. Agentura uvedla, že se uprchlý poslanec podílel na Kremlem organizované kampani s cílem destabilizovat Ukrajinu výměnou za to, že bude chráněn před stíháním.

Oniščenko patří mezi vícebarevné postavy na ukrajinské politické scéně. Vyhlášený sukničkář a profesionální jezdec na koních, reprezentoval Ukrajinu při olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Oniščenko tvrdí, že se zná s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem díky jezdeckým soutěžím, které americký magnát pořádá každý rok na Floridě.

Toto obvinění přišlo krátce poté, co jiný ukrajinský politik, bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili odstoupil ze své pozice jako hlava ukrajinské Oděsy a deklaroval jeho opozici vůči Porošenkovi. Saakašvili obvinil ukrajinského prezidenta z korupce a z neochoty reformovat zemi.

Obvinění Oniščenka jsou důvěryhodná, jelikož „bylo zřejmé, že Porošenko a další ukrajinští představitelé byli od začátku zkorumpovaní,“ řekl Bruno Drweski, profesor Národního ústavu jazyků a východních civilizací kanálu RT.

Stávající velké množství publikací o ukrajinské korupci v amerických a evropských médiích je vysvětleno faktem, že „ukrajinská oligarchie nechce sdílet své benefity s ostatními lidmi a zejména s lidmi na Západě,“ uvedl profesor.

„Západ, pochopitelně, měl zájem investovat na Ukrajině, ale problém byl v tom, že chtěl zpět své benefity,“ uvedl Drweski a dodal, že „v tuto chvíli je ukrajinská země velmi neatraktivní.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: AP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*