Život na Zemi začal téměř okamžitě

Život na Zemi začal téměř okamžitě

“ Musíme přemýšlet o naší pradávné Zemi jinak,” říká Elizabeth Bellová z UCLA. Prehistorická Země určitě nebyla pekelnou, suchou a vařící se planetou. Tým z univerzity UCLA pro tento scénář nevidí absolutně žádné důkazy. Tým se shodl, že planeta zřejmě vypadala velice podobně jako dnes. Vědci našli důkazy, že život na Zemi s největší pravděpodobností existoval před 4,1 miliardami let – o 300 milionů let dříve, než napovídal poslední odhad. Objevy poukazují na to, že život vzniknul krátce poté, co se planeta sformovala před 4,54 miliardami let. Výzkum byl zveřejněn v říjnu v žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences.

“ Před dvaceti lety by toto bylo kacířské. Nalezení života starého 3,8 miliardy let bylo šokující,” řekl Mark Harrison, spoluautor studie a profesor geochemie při UCLA.” Život na Zemi se mohl objevit téměř okamžitě,” dodal Harrison, který je také členem National Academy of Sciences. “ Díky správným ingrediencím to vypadá, že se život utvořil velice rychle.”

Nový výzkum poukazuje na to, že život existoval před masivním bombardováním naší vnitřní sluneční soustavy, které vytvořilo největší krátery na Měsíci před 3,9 miliardami let.

“ Pokud všechen život skončil při tomto bombardování, což tvrdí někteří vědci, potom se musel velice rychle obnovit,” řekl Patrick Boehnke, spoluautor studie a student v Harrisonově laboratoři.

Vědci dlouho spekulovali o tom, že planeta byla v tomto období suchá a nehostinná. Harrisonův výzkum – včetně studie z roku 2008, kterou zveřejnil spolu Craigem Manningem v časopise Nature – prokazuje přesný opak. Výzkumníci vedení Bellovou studovali více než 10 000 zirkonů, které se původně utvořily z tekuté lávy v západní Austrálii. Zirkony jsou těžké a pevné minerály podobné syntetickému zirkonu, který se používá k nahrazování diamantů. Zachycují a konzervují svoje přímé okolí, což znamená, že svým způsobem fungují jako časová schránka. Uhlík obsažený v zirkonu má charakteristický podpis – specifický poměr uhlíku 12 a 13 – což ukazuje přítomnost života a fotosyntézy.

zirkon

Vědci identifikovali 656 zirkonů obsahujících tmavé kousky, které byly podezřelé. Podrobně pak zkoumali 79 těchto vzorků Ramanovou spektroskopií, což je proces, který je schopen trojrozměrně ukázat molekulární a chemickou strukturu prehistorických organizmů. Bellová a Boehnke, kteří jako první udělali chemické a mineralogické testy k určení kondice pradávných zirkonů, hledali uhlík, tedy klíčový komponent ke vzniku života. Jeden ze 79 zirkonů obsahoval grafit – čistý uhlík – na dvou místech.

“ Poprvé, kdy se odkryl grafit po 4,1 miliardě let se stalo letos, když Beth Ann a Patrick provedli svá měření,” řekl Harrison.

Jak dalece jsou si jisti, že odkrytý grafit je starý 4,1 miliardy let?

“ Velice jistí,” řekl Harrison. “ Neexistuje lepší zdokumentovaný případ takového zakonzervování v minerálu a nikdo nepředložil rozumné alternativní vysvětlení nebiologického grafitu uvnitř zirkonu.”

Výzkumníci řekli, že grafit obsažený v zirkonu je starší, než samotný minerál. Ví, že zirkon je starý 4,1 miliardy let na základě poměrů uranu vůči olovu. Neví se o kolik starší je grafit. Odborníci spekulují, že život ve vesmíru může být všude, řekl Harrison. Vypadá to, že na Zemi vzniknul rychle, ale zřejmě trvalo mnoho milionů let, než  primitivní život získal schopnost fotosyntézy.

zeme

 

 

Převzato z http://www.astronauti.cz

Loading...

Podobné články

Komentář “Život na Zemi začal téměř okamžitě

  • Roman Dobrej Docela jste mě pobavil. Vždyť jenom Čína a její historie sahá do období více jak 7000 let. A třeba pozůstatky člověka nalezené v Africe jsou staré cca jeden milion let. Atd. atd. Chce to trochu víc číst.
    at

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*