„Ženy kdysi řídily velbloudy“: Saúdský princ se postavil za práva žen řídit automobil

„Ženy kdysi řídily velbloudy“: Saúdský princ se postavil za práva žen řídit automobil

Saúdský princ prohlásil, že podporuje, aby ženy řídily automobily, a uvedl, že ženy v minulosti řídily své vlastní velbloudy. Princ také poznamenal, že ženy jsou „základem společnosti“ v Saúdské Arábii a „mají významné místo v islámské civilizaci“.

„Zákaz řízení pro ženy byl u nás uložen, ale ženy v minulosti řídily velbloudy. Ženy potřebují mít tuto pravomoc, protože představují více než polovinu společnosti a jsou velmi spolehlivé,“ řekl princ Faisal Bin Abdullah v rozhovoru s televizním kanálem Rotana Khalijia v Rijádu, jehož citoval deník Gulf News.

Podle Faisala Bin Abdulláha, který sloužil jako ministr školství v Saúdské Arábii od roku 2009 do roku 2013, jsou tyto změny „nevyhnutelné“.

„Změna, ve všech případech, musí začít uvnitř a ženy musí prokázat svůj úspěch a pozitivní vliv na společnost,“ uvedl princ.

Princ také uvedl, že je přesvědčen, že ženy „mohou uspět, když budou mít příležitost.“

„Já jsem velmi hrdý na saúdské ženy. Jsou to matky, manželky a dcery a já si vážím jejich nesmírné hrdosti, jejich víry, přesvědčení a závazků v naší moderní době. Ženy v Saúdské Arábii jsou základem společnosti a mají významnou pozici v islámské civilizaci,“ uvedl princ.

Faisal Bin Abdullah není prvním členem vládnoucí královské rodiny v Saúdské Arábii, který se vyjádřil ve prospěch zrušení zákazu řízení pro ženy.V prosinci roku 2016, vlivný člen saúdské královské rodiny, princ Al-Waleed Bin Talal, vyzval Saúdskou Arábii, aby zrušila tento zákaz a uvedl, že to má na svědomí ztrátu miliard dolarů ze zmítající se ekonomiky království. Dlouholetý zastánce práv žen v Saúdské Arábii Bin Talal uvedl, že je to otázkou ekonomické nutnosti, stejně jako práv žen, zrušit toto omezení. Průměrná rodina v Saúdské Arábii každý měsíc utratí na řidiče asi 1000 dolarů, odhaduje Bin Talal.

Nicméně, ne všichni členové královské rodiny mají stejné progresivní názory. Dříve v roce 2016, náměstek korunního prince Mohammed bin Salman odmítl návrhy, že by byl zrušen tento zákaz a uvedl, že Saúdská Arábie není připravena, aby umožnila ženám řídit automobily.

Saúdská Arábie je jediná země na světě, ve které ženy nesmějí řídit a aktivisté za práva žen jsou kvůli odmítání tohoto zákazu zatýkání. Přestože neexistuje žádná formální písemná legislativa zakazující ženám řídit automobily, v Saúdské Arábii nejsou ženám vydávány řidičské průkazy, což jim zakazuje řídit vozidla.

Mnoho z nejvýznamnějších duchovních v Saúdské Arábii je silně proti tomu, aby ženy řídily vozidla. V roce 2016 Velký muftí šejk Abdulaziz bin Abdulláh al-Šajch prohlásil, že dovolit ženám řídit je „nebezpečnou záležitostí, která nesmí být povolena.“ V roce 2013 se šejk Saleh al-Lohaidan dostal na titulky novin tím, že prohlásil, že ženy, které řídily, riskovaly poškození svých vaječníků.

V prosinci roku 2014  zatkly saúdské orgány dvě ženy bojující za práva žen, které napadaly ultrakonzervativní, absolutní zákaz monarchie, aby ženy řídily vozidla. Obě ženy strávily nejméně 72 dní za mřížemi.

 

(RT/ svobodnenoviny,.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*