Ženeva zakáže náboženské symboly u zaměstnanců veřejné služby

Ženeva zakáže náboženské symboly u zaměstnanců veřejné služby

Občané Ženevy hlasovali v novém kontroverzním „zákonu o sekularismu“, který mimo jiné zakáže voleným úředníkům a zaměstnancům veřejné služby, aby nosili viditelné náboženské symboly.      

Více než 55 procent voličů ve švýcarském kantonu podpořilo nový zákon, ukázaly konečné výsledky, navzdory varování, že může nové pravidlo vést k diskriminaci, zejména proti muslimským ženám.Někteří kritici se domnívají, že by nový zákon mohl porušovat Ústavu.

Příznivci však tvrdí, že zákon pomůže objasnit stávající zásady v ženevské Ústavě k ochraně náboženské svobody věřících i nevěřících.

Kantonální parlament přijal návrh v dubnu. Zákon má rovněž podporu tří hlavních ženevských náboženských obcí, Protestantské církve, Římsko-katolické církve a Starokatolické církve.

Ale krajně levicoví Zelení, feministické organizace, svazy a muslimské skupiny se proti tomu postavily a nasbíraly dostatečný počet podpisů, aby si vynutily veřejné hlasování.

Kritici tvrdí, že zákon bude mít utlačující a diskriminační účinek, přičemž někteří ho označili za islamofobní a varovali, že se zaměřuje na muslimské ženy, které nosí šátky.

Učitelé v Ženevě už mají zakázáno nosit viditelné náboženské symboly, včetně hižhábu. Nový zákon rozšiřuje tento zákaz i na volené úředníky a na všechny zaměstnance veřejné služby, kteří přicházejí do styku s veřejností.

Navzdory hlasování byly podány dva nové právní návrhy, které mají zabránit, aby zákon vešel v platnost.

„Doufám, že soudy budou s námi spolupracovat, protože tento zákon je v rozporu se švýcarskou Ústavou a Evropskou úmluvou o lidských právech,“ řekla Sabine Tighemounineová, místopředsedkyně strany Zelených, která nosí muslimský šátek.

Hlasování neznamenalo konečnou porážku, uvedla. „Tento proces právě začíná“.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*