Zeman vsadil na Babiše. A to má logiku…

Zeman vsadil na Babiše. A to má logiku…

Je zcela nesporné, že současná kanonáda z Hradu do Strakovky není jakousi náhodou. Miloš Zeman v rámci svých možností chce ovládat českou politickou scénu a ČSSD v osobě jeho předsedy Sobotky prostě není ta pravá. Nejde jen o to, že Sobotka, ale i Špidla kdysi zradili Zemana při jeho volbě prezidentem. A mimochodem mnohé mohlo být asi jiné a nepodpora Zemana se odrazila i na fatálním dopadu Špidlovy války…

Jde o to, že si Zeman a Sobotka nerozumí v mnoha otázkách týkající se zahraniční oblasti. Klíčem je samozřejmě migrace, kde prezident zaujímá snad nejradikálnější odmítavý názor v Evropě, zatímco Sobotka sice nikoho také reálně nepřijímá (těch pár křesťanů rozhodně nikoho nebolí), ale stále prohlašuje, že se ke své zodpovědnosti musíme kladně postavit.

Jiří Vyvadil
Jiří Vyvadil

To Babiš naopak jakékoliv uprchlíky odmítá, kritizuje politiku Německa i Merkelovou, kritizuje NATO, že odmítá chránit Schengenské hranice, kritizuje EU, je její politika je naprosto neschopná, kritizuje Turecko, že nic pro omezení migrantů nedělá, opakuje, že je třeba zrušit sankce proti Rusku a rychle navázat na to, co se nesmyslně opustilo…

A to je i důvod, proč Sobotkovi utíká cca 3-6% voličů možná k Babišovi, možná jinam. Nejen Zemanovi vadí jeho zahraniční pohledy, ale i mnohým bývalým voličům ČSSD.

Když Sobotkovi coby premiérovi položí koaliční poslanec za ANO, bývalý redaktor Soukup dotaz, jak se můžeme spoléhat na islamistické Turecko, vysloví premiér největší pitominu, jakou kdy levicový premiér může říci, že Turecko je náš spojenec v rámci NATO. Že tento spojenec vraždí Kurdy, podporuje islámský stát, zavírá na doživotí akademiky pro odlišné názory, je tomuto levicovému politikovi jedno. Není mu pomoci.

Tandem Zeman – Babiš má naději na úspěch

Zahraniční politika se u nás podceňuje z hlediska možného vlivu na preference politických stran. Ale ona svůj význam má. Jsou to právě ta rozhodující procenta, které způsobují, že je některá politická strana první a jiná druhá.

Tandem Zeman – Babiš má naději na úspěch. Být proti všem Miloš Zeman jistě nechce a navíc hnutí ANO sice zřejmě nevyhraje krajské volby, protože nemá na to lidi, ale naopak vyhraje příští volby do Poslanecké sněmovny…

Navíc vztah Zeman – Babiš je vztahem dvou sice jinak se projevujících, ale stejně silných vah. Spor mezi nimi by byl věcně nesmyslný, protože se v zásadě ztotožňují jak ve vnitřní politice, tak, což je pro Zemana důležité i v té zahraniční. Ale hlavně byl by sebevražedný, protože každý asi očekává ve sporu Zeman – Sobotka porážku Sobotky, ale spor Zeman – Babiš by byl navzájem smrtící.

Jinak se ovšem nic neděje…

Tato vláda po vedením Sobotky relativně úspěšně dojde k příštím volbám a po nich zřejmě nastane přeskupení politických sil a výměna v osobě premiéra. Pokud bude Babiš živ a zdráv, těžko jím bude někdo jiný.

A prezidentské volby opět v závislosti na zdravotním stavu Zemana by zřejmě neměly být překvapením.

Takže fajn.

 

 

Judr. Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Zeman vsadil na Babiše. A to má logiku…

  • Hnutí ANO je „stranou jednoho muže“. Až bude Babiš odstaven, a to nebude dlouho trvat, zbudou voliči, které bude moci Zeman oslovit buď se svou novou stranou svých příznivců, nebo až nebude prezidentem, s ČSSD, poté, co z ní vyhází Sobotkovce a vrátí jí původní význam.
    S voliči ANO musí Zeman opatrně, protože jsou to ovce, které uvěří každému nesmyslu. Byla by škoda o ně přijít.

  • Babiš. .. Babiš by byl dobrý, kdyby dal trochu meze svojí hrabivosti. Měl by si uvědomit, že házení klacků pod nohy malým ekonomickým subjektům a další posilování jeho aktiv mu přinese jen problémy ne větší zisk. Jestli vykročí správným směrem, mohl by být oblíbený lidový premiér, který má navíc hodně peněz, ale jestli přetáhne strunu tak půjde jen ke dnu.

  • Topolánek a Sobotka jsou odpovědní za likvidaci stran, kterým předsedali. Sobotka už skončil, jen to ještě neví. ČSSD musí odstřihnout chorou hlavu, aby se zachránila. Jinak končí se Sobotkou.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*