Zbytečný boj Edwarda Snowdena. Americký Senát odposlouchávání nezastavil

Zbytečný boj Edwarda Snowdena. Americký Senát odposlouchávání nezastavil

Americký Senát v sobotu neschválil legislativu, zaměřenou na ukončení kontroverzního masového shromažďování telefonických záznamů Američanů, které provádí Národní bezpečnostní agentura (NSA) a veřejnosti to před časem odhalil její bývalý zaměstnanec Edward Snowden. Informovala o tom tisková agentura DPA.

Senátoři hlasovali v poměru 57 ku 42, tudíž nebyl dosažen počet 60 hlasů, potřebný pro schválení legislativy v horní komoře Kongresu.

Na základě této legislativy by NSA a další zpravodajské služby dostaly přístup k záznamům jen s povolením soudu v případech důvodného podezření ze spojení s mezinárodním terorismem.

NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV
NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV

Senátoři se poté pokoušeli schválit alespoň krátkodobé opatření, na základě kterého by sledovací program trval i po 1. červnu, kdy má vypršet jeho platnost. Ani toho hlasování ale nebylo úspěšné.

Naopak, legislativu tento měsíc už dříve schválila převážnou většinou hlasů americká Sněmovna reprezentantů, tedy dolní komora Kongresu. Deník Washington Post označil situaci jako „rozvrat v Kongresu.“

Senát se znovu sejde 31. května a pokusí se opět hlasovat o legislativě. Senátor Mitch McConnell, lídr většiny, prohlásil: „Toto je vysoce rizikové období.“

Administrativa prezidenta Baracka Obamy vyzvala senátory, aby tento návrh zákona zvaný USA Freedom Act schválili.

Bývalý zaměstnanec NSA Edward Snowden zveřejnil v roce 2013 dokumenty, které odhalovaly, že USA provádí masové shromažďování internetových a telefonických záznamů, jakož i elektronickou špionáž po celém světě, nevyjímajíc americké spojence.

Obama se snaží o reformy těchto sledovacích programů, jelikož vyvolaly pobouření amerických spojenců i zastánců lidských práv.

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Zbytečný boj Edwarda Snowdena. Americký Senát odposlouchávání nezastavil

  • Edwardov boj nebol zbytočný ako hovorí nadpis článku. Bohato stačí, že sa svet dozvedel o hnusných praktikách paranoidných a úplne zvrátených tvorov, ktorí majú tú drzosť nazvať sa demokraciou. Takto sa zase aspoň niečo posunulo zo štádia tzv. konšpirácií do štádia reality.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*