Zbombardujte Putinův most, radí bizarně americký komentátor Ukrajině

Zbombardujte Putinův most, radí bizarně americký komentátor Ukrajině

Ruské otevření mostu na Krym, bývalou část Ukrajiny, kterou úředníci v Kyjevě považují za svou, vyžaduje rychlé bombardování ukrajinským námořnictvem, věří konzervativní americký komentátor.               

Odvážný návrh ukrajinské vládě, aby eskalovala konflikt s mnohem silnějším národem, vyřkl v úterý Tom Rogan, produktivní v Británii vzdělaný komentátor v deníku Washington Examiner. Novinář se sídlem ve Washingtonu nevidí most, který byl otevřen Vladimírem Putinem, jako ohromný infrastrukturní prvek. Ne – je to Putinův způsob, jak si označit Krym jako jeho vlastní, tvrdí novinář.

„Tento most je pobuřující urážkou ukrajinské důvěryhodnosti jako národa. Samozřejmě, z Putinovy perspektivy je to celý cíl,“ napsal. „Most stál ruskou vládu téměř bankrot v miliardách dolarů, ale nabízí formální fyzické a psychologické přivlastnění ukrajinského území.“Takže letecký útok na most, který zahájí Kyjev, je vhodnou odpovědí na tento debakl, věří Rogan, jehož pozadí zřejmě zahrnuje BA ve studiích války z King’s College v Londýně.

„Naštěstí má Ukrajina prostředky pro zahájení leteckého úderu na most způsobem, který by jej přinejmenším dočasně odstavil. Kvůli své významné délce by mohlo ukrajinské letectvo udeřit na most a zároveň zmírnit riziko obětí těch, kteří jej překračují,“ uvedl.

Co by tedy měl Putin dělat v reakci na takovou urážku jeho údajného ega? Moc ne, podle Rogana. On nařídí „eskalaci proti ukrajinským zájmům na východní Ukrajině, o čemž komentátor tvrdí, je stejně nevyhnutelné, protože Putin chce „pomalu absorbovat Ukrajinu spíše, než si ji podmanit.“

Dobře, kde začít?

„Ruská vláda, která se blíží bankrotu“ existuje možná v paralelním vesmíru, kde ruská ekonomika vyrábí jen plyn a je v troskách kvůli americkým sankcím. Touha Kyjeva vyhrát zpět Krym, lid, který je docela rád, že je zpět s Ruskem, je diskutabilní: neodříznete dodávky sladké vody a energie lidem, které chcete vidět jako své spoluobčany. A proč by se Kreml snažil „pomalu absorbovat“ svého západního souseda se všemi jeho rozpadajícími se infrastrukturami, mezinárodním dluhem a částečně nepřátelským obyvatelstvem je nepochopitelné.

Předpokládejme, že vláda v Kyjevě bude mít opravdu odvahu k přímému útoku na Rusko, inspirujíc se v Gruzii, která v roce 2008 zahájila své špatné dobrodružství v Jižní Osetii tím, že zabila ruské mírové síly, které tam byly umístěny. Má Ukrajina skutečně prostředky na poškození mostu, který, mimo jiné, je vojenský přínos chráněný ruskými silami?

Jsou zde dva regimenty protiletadlových systémů S-400 rozmístěných na Krymu – především pro obranu ruské námořní základny na poloostrově. Ale jejich dosah je více než dostatečný, aby sestřelil střely a letadla, které by se snažily zasáhnout most. Soudě podle toho, co napsal Rogan jinde, nepochybuje o tom, že S-400 by dotlačit lépe vybavený Izrael si to dvakrát rozmyslet.

Ukrajinská vojenská aktiva zůstávají ve špatném stavu i navzdory čtyřem rokům zvýšených vojenských výdajů. Má několik desítek sovětských taktických balistických raket typu Tochka, ale není jasné, kolik z nich je připraveno k odpalu. Ukrajinská armáda by také musela nasadit desítky odpalovacích zařízení v okruhu méně než sto kilometrů od mostu, aby měli možnost překonat ruskou obranu, a to tak diskrétně, aby se vyhnuli preventivním protiopatřením.

Ironií je, že Rogan se připojil k dlouhému seznamu odborníků a politiků na Ukrajině, kteří v posledních letech navrhli různé scénáře k útoku na krymský most, od vysloužilého generála Igora Romanenka, který si také představil ničivý nálet, po nacionalistického vůdce Nikolaje Kochanovského, který řekl, že jeho skupina „tam může vyvěsit banner“ – nebo jednoduše zaútočit na ruskou diplomatickou misi. Jak se říká, pes štěká, ale karavan pokračuje.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Youtube)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*