„Zbavte se politického vlivu USA a diktátu MMF “: Vůdce Bolivie Evo Morales říká Evropské unii

„Zbavte se politického vlivu USA a diktátu MMF “: Vůdce Bolivie Evo Morales říká Evropské unii

Evropské země by měly sami sebe osvobodit od politické dominance Spojených států a diktátu Mezinárodního měnového fondu (MMF), řekl bolivijský prezident Evo Morales kanálu RT.

Ve svém rozhovoru pro španělskou odnož kanálu RT se sídlem v Bruselu, Morales uvedl, že je mu „velice líto, že namísto osvobození se z okovů severoamerického impéria, některé země i nadále žijí v jeho podřízení.“

„Já bych chtěl uzavřít spojenectví s Evropou, abychom se společně osvobodili od americké imperiální nadvlády a jejich nekoloniální mentality, která se snaží o světovou nadvládu,“ uvedl Morales, který současně nabádá Evropu, „aby se zbavila politického vlivu Spojených států“ a „ ekonomicky se osvobodila od diktátu Mezinárodního měnového fondu.“

Bolivijský prezident Evo Morales
Bolivijský prezident Evo Morales

V Latinské Americe je vše v pořádku: Bolívie vykazuje výrazný hospodářský růst, vzhledem k tomu, že jsme získali politickou nezávislost. Spojené státy již neřídí naší zemi prostřednictvím svého velvyslanectví a nerozhodují o nás. Mezinárodní měnový fond za nás nerozhoduje v odvětví ekonomiky,“ uvedl Morales.

Morales teké uvedl, že počet Evropanů v Latinské Americe se za posledních několik let výrazně zvýšil.

„Rostoucí míra nezaměstnanosti v Evropě je velmi alarmujícím signálem. To je důvod, proč počet Evropanů, kteří přicházejí do Latinské Ameriky a karibských zemí stále roste.“

Podle studie zveřejněné v červnu Mezinárodní organizací pro migraci (IOM), počet Evropanů stěhujících se do Latinské Ameriky (okolo 180.000 v roce 2012) je vyšší, než počet Latinoameričanů stěhujících se do Evropy, poprvé za 14 let.

Morales poznamenal, že Latinská Amerika „nikdy nepoužila zákony k vypuzení Evropanů z naší země. Nikdy jsme nebudovali zařízení k věznění Evropanů. V tom spočívají naše hluboké rozdíly.“

Morales zdůraznil význam sociální rovnosti, tvrdíc, že je stejně důležitá jako světový mír, a vyzval EU k vytvoření sociálních programů k boji proti chudobě.

V komentáři na vztahy mezi USA a Ruskem, Morales, který hovořil na summitu v Bruselu uvedl, že současná politika Washingtonu je jednou z jejich vojenských expanzí.

„My plně podporujeme boj Ruska za jejich svrchovanost, stejně jako plně chápeme stávající rozdíly na Ukrajině. Je nutné se řídit tím, co chtějí lidé. Nemůžete vnucovat svou vůli ve snaze o své geopolitické zájmy.“

Bolivijský prezident také uvedl, že Spojené státy stále používají metody, jako například „vládní převraty a vojenské diktatury“ k zavádění jejich politiky „ v honbě za americkými geopolitickými zájmy.“

Morales byl odjakživa silným kritikem Washingtonu.

Americké vztahy s Bolívií se ještě více zhoršily v roce 2013, po nuceném přistání Moralesova letadla ve Vídni. Zatímco byl bolivijský prezident na cestě domů z Moskvy v červenci téhož roku, několik zemí EU uzavřelo svůj vzdušný prostor před jeho letadlem, kvůli podezření, že byl na jeho palubě bývalý informátor NSA Edward Snowden. Bolívie za tento incident obvinila Spojené státy a prezident Morales pohrozil zavřením amerického velvyslanectví v zemi.

Vztahy mezi USA a Latinskou Amerikou se ještě více zhoršily poté, co se země Latinské Ameriky dozvěděly o masivním špehování NSA.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “„Zbavte se politického vlivu USA a diktátu MMF “: Vůdce Bolivie Evo Morales říká Evropské unii

  • · Edit

    Morales apeluje správně ale marně. Amerikáni mají v evropských vládách svoje lidi, kteří nemají sebemenší zájem se z amerického područí vymanit. Evropani by si měli ujasnit, že amerika se se svými lokaji nemaže. Když to pomůže americkým zájmům, klidně je zlikvidujou. Mimochodem, o „vysokém“ morálním profilu politiků EU dokonale svědčí příhoda s nuceným přistáním Moralese v Rakousku a prohledáním jeho letadla (prezidentského! speciálu).

  • Buď EU nebo USA. Pro obojí není v Evropě místo. USA se snaží zachránit před krachem tím, že vyvolají válku proti Rusku. Sami si ruce špinit nebudou, pošlou Evropany. Válčit budou až do posledního Evropana. Jen doufám, že si Rusko včas uvědomí, že je to špinavá hra USA a že napne síly proti USA. Nerad bych se dožil toho, aby si USA a Rusko v Jaltě určovaly, kdo bude komu vládnout. Tak to bohužel nejspíš skončí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*