Zaútočí Trump opravdu na Venezuelu?

Zaútočí Trump opravdu na Venezuelu?

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden nařídil odchod posledním americkým diplomatům ve Venezuele a uvedl, že jejich přítomnost byla „omezující“ pro politiku USA vůči této zemi. Zdálo se, že formulace jeho slov má za cíl vyjádřit myšlenku, že se USA chystají zahájit vojenskou akci, jejíž cílem je dosadit Washingtonem podporovaného samozvaného prezidenta země. Bylo to jen děsivé prohlášení, určené k zastrašování? Nebo se Trumpova administrativa opravdu chystá napadnout další zemi, která ani neútočila ani neohrožovala Spojené státy?Zatímco se americké administrativy zabývající se „změnami režimů“ obecně pokoušely maskovat své skutečné záměry, tento Amerikou podporovaný převrat je pozoruhodný pro to, jak upřímní jsou jeho podporovatelé. Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton nedávno otevřeně přiznal, že snahou Spojených států je předat kontrolu nad venezuelskou ropou americkým společnostem. Úředníci Trumpovy administrativy zašli dokonce tak daleko, že se vysmívali utrpení Venezuelanů, když podezřele načasovaný celonárodní kolaps elektřiny vystupňoval mizérii občanů.

Podle zpráv z médií je viceprezident Mike Pence naštvaný na vůdce převratu ve Venezuele Juana Guaidoa, protože slíbil, že celá operace bude procházkou růžovou zahradou – stejně jako slíbili neokonzervativci o Iráku. Guaido uvedl, že stovky tisíc demonstrantů ho budou následovat na kolumbijskou hranici, aby „osvobodili“ nákladní vozy s americkou pomocí, ale nikdo se neobjevil. Pompeo a neokonzervativci vytvořili lež, že venezuelský prezident Nikolas Maduro spálil dodávky s pomocí, aby odepřel lidem úlevu od utrpení. Dokonce i pro-válečný deník New York Times konečně přiznal, že Trumpova administrativa lže – a že to byli opoziční demonstranti, kteří dodávky zapálili.

Stály Spojené státy za výpadkem venezuelské energetické sítě? Nebylo by to poprvé, co by se CIA uchýlila k takovému kroku a američtí představitelé otevřeně hovoří o záměrech USA učinit život průměrných Venezuelanů tak mizerný, jak to bude jen možné v naději, že sami svrhnou svou vládu.

Kongres se v tomto bodě silně vyslovil pro politiku Donalda Trumpa pro „změnu režimu“ ve Venezuele. Bohužel, i když se americká neokonzervativní zahraniční politika intervencionismu ukázala jako katastrofální – od Iráku, Libye až po Sýrii a jinde – obě strany v Kongresu nadále jednají, jako by se jim to tentokrát mělo podařit. Mám pro ně novinku, nepodaří.

Dokonce i slabé úsilí Kongresu připomenout prezidentovi, že Kongres musí schválit vojenskou akci v zahraničí, zní jako válečné výkřiky. Ve zprávě Davida N. Cicillina, která minulý týden představila svůj „zakazující nepovolený vojenský zásah ve Venezuele,“ zněla více válečně než John Bolton nebo Elliott Abrams! Toto prohlášení činí všechny argumenty ve prospěch amerického vojenského útoku na Venezuelu a poté připomíná prezidentovi, že potřebuje povolení předem. Jako by to bylo těžké prodat!

Takže, chystá se prezident Trump napadnout Venezuelu? Při nedávném slyšení v americké Sněmovně reprezentantů jeden z expertních svědků vypověděl, že taková invaze by vyžadovala 100 000 až 150 000 amerických vojáků, což by bylo proti třikrát většímu počtu venezuelských vojáků v zemi, která je dvakrát větší než Irák. Se spoustou džungle. Vše za „cenu“, jež nemá nic společného s bezpečností USA. Pokud by prezident učinil takový hloupý krok, může se stát, že současní váleční propagátoři v demokratické straně okamžitě změní svojí notu. Doufejme, že Trump změní svou píseň a vrátí se ke svým slibům, že už nebudou žádné válečné změny režimů.

 

(Donald Trump Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*