Zastaví muslimští migranti depopulaci Evropy?

Zastaví muslimští migranti depopulaci Evropy?

Balkán je ohrožen novým přílivem uprchlíků a nelegálních přistěhovalců z Turecka – tentokrát nejen po zemi, ale také po moři. V posledních dnech zaznamenaly příslušné služby Rumunska a Bulharska výrazný nárůst počtu migrantů, kteří se pokoušejí překročit Černé moře, aby dosáhli hranic Bulharska a Rumunska s Evropskou unií – migrační toky se jasně přesouvají ze Středomoří do Černého moře.

Bukurešť a Sofie se zatím omezují na silně formulovaná prohlášení. Rumunský prezident Klaus Iohannis varoval, že pokusy o dosažení země po moři „budou zastaveny“, zatímco bulharský ministr obrany Krasimir Karakachanov slíbil, že jeho země „zastaví příchod nových nelegálních přistěhovalců do Evropy.“

Rumunsko a Bulharsko zcela správně předpokládají, že jejich země nejsou konečným cílem migrantů, kteří přijíždějí z Turecka po moři. „Nevypadá to, že bychom zatím byli atraktivní cílovou stanice,“ konstatují mezi jinými rumunské noviny Active News.

Nečiní to problém jednodušší, jelikož jejich původ je daleko za jihovýchodní Evropou. Turecký prezident Recep Tayyp Erdogan opakovaně vysvětlil Evropské unii, že je připraven „zvednout stavidla“ pro tři milióny nových potenciálních uprchlíků, kteří čekají, aby se dostali na Balkán. A poté ploty z ostnatého drátu podél turecké hranice, které již byly slíbené bulharským ministerstvem obrany a „komplexní systém dohledu“ v Černém moři pravděpodobně neodradí příliv muslimů, kteří proudí do Evropy.

Uprchlický systém „kvót“ pro členské státy EU, který Evropská komise vytvořila v roce 2015, se ukázal stejně neúčinný jako ukvapený. Obecně řečeno, kvóty EU nefungují. Zde je jasný příklad: v posledních dvou letech se Rumunsku podařilo přimět Brusel, aby snížil kvóty země třikrát – ze 6000 za 2000 lidí – i přes to, že hlavní příliv uprchlíků směřuje do Rakouska, Německa a dalších předních členských zemí EU z jihovýchodní Evropy.Těžká demografická situace, které čelí evropské země, zejména země ve východní Evropě, zvyšuje neschopnost lídrů EU řešit uprchlickou a migrační krizi. Odborníci vypočítali, že země východní Evropy jsou obzvláště ohroženy tzv. depopulační bombou – katastrofickým poklesem porodnosti. Londýnský deník Financial Times se odkazuje na tento problém jako na „největší ztrátu obyvatel v moderní historii“. Podle OSN bylo v roce 2016 ve východní Evropě přibližně 292 miliónů obyvatel, což je o 18 miliónů (populace Nizozemska!) méně, než na začátku devadesátých let. Tento trend pokračuje.

Odborníci se domnívají, že Rumunsko ztratí do roku 2050 22 procent svého současného obyvatelstva. Míra porodnosti země se v porovnání s rokem 1990 snížila téměř na polovinu. Očekává se, že počet obyvatel Bulharska klesne o více než 15 procent. Jen mezi lety 2015 a 2013 se porodnost v Chorvatsku snížila o 20 procent a počet obyvatel této bývalé Jugoslávské republiky by do roku 2050 mohl klesnout o dalších 16 procent.

A to vše se děje uprostřed přílivu migrantů z muslimských zemí, které mají opačný demografický trend. Není divu, že evropské vlády dělají vše, co je v jejich silách, aby našly vlastní řešení tohoto problému, včetně takových řešení, ze kterých Brusel bolí hlava. Konkrétně Polsko následovalo příklad Maďarska zavedením „etnických pasů“ (Karta Polaka) pro ty, kteří přijíždějí z bývalých sovětských republik, kteří mluví alespoň trochu polsky a tvrdí, že mají polské kořeny a „mají pochopení pro kulturu země“. Ti, kteří mají Kartu Polaka, ji mohou využít k okamžitému studiu a práci a jen rok po obdržení karty mohou požádat o povolení k trvalému pobytu, což je přechodný krok k získání občanství EU.

Od roku 2008 vydalo polské ministerstvo zahraničí více než 200 000 těchto karet, z toho 95 000 občanům Běloruska a 87 000 občanům Ukrajiny. Podle dostupných informací, bude v blízké budoucnosti udělen další milión těchto karet.

Polské orgány přitom sledují nejen politické cíle, ale také ekonomické cíle. Podle prognóz OSN, počet obyvatel Polska klesne o 6 miliónů do roku 2050 – z aktuální populace v zemi z 38 miliónů na 32 miliónů.

To však není podstatou depopulačních procesů, které v současné době probíhají v Evropě. Nevídaný příliv uprchlíků a nelegálních migrantů ze severní Afriky a Středního východu nutí evropské vlády, aby vyvinuly mechanismy na zachování svých národních identit, které nepochybně odporují liberálním hodnotám deklarovaným vůdci EU. Samotná EU mezitím upadla do bezvědomí a není schopna přiměřeně reagovat na měnící se situaci – kulturní a demografické problémy, rostoucí hrozby terorismu nebo soudržnou a účinnou politikou v klíčových mezinárodních otázkách.

Pokud bude tento trend pokračovat, každá členská země EU bude muset zavést své vlastí „etnické pasy“.

 

(Strategic-culture/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*