Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU – předal P. Mach premiéru Sobotkovi

Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU – předal P. Mach premiéru Sobotkovi

Europoslanec Petr Mach před chvílí předal premiéru Sobotkovi velmi zásadní informaci-návod, jak lze zajistit, aby ČR nebyla napříště přehlasovaná v Radě ministrů EU. Stalo se tak při osobním setkání v Poslanecké sněmovně.

Zjednodušeně řečeno – Svobodní objevili „skulinu“ v Lisabonské smlouvě, která stanovuje pravidla hlasování.

Česká republika se tak může příště vyhnout kvótám, které vláda i veřejnost jednoznačně odmítá. Jde o způsob hlasování – na základě Lisabonské smlouvy platí (bohužel) nová pravidla, podle kterých na přehlasování stačí 55 % států reprezentujících 65 % populace. To Německu a jeho spojencům snadno umožnilo přehlasovat malé středoevropské státy.

Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha
Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha

V Lisabonské smlouvě ovšem zůstala klauzule, podle které, ačkoliv už platí nová pravidla pro hlasování, si může členský stát až do konce března 2017 vyžádat hlasování „postaru“ (článek 3 Protokolu č. 36). Podle tohoto starého způsobu hlasování je hlas České republiky větší a hlas Německa menší, takže ČR bude moci návrh na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zablokovat.

Petr Mach dnes proto předsedu vlády vyzval, aby toho ČR příště využila. Stačí, aby český ministr na zasedání Rady požádal o hlasování postaru s odkazem na článek 3 Protokolu č. 36, který je součástí primárního práva EU. Pak bude snadnější najít spojence k zablokování návrhu Komise.

 

Dopis předsedovi vlády

Zásadní návrh pro premiéra

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance P. Macha

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

  • Je pro mne nepochopitelne proc obcane CR voli neustale ty same podrazaky a politicke turisty,kteri je vzdy po volbach a dosazeni cileneho zisku pekne podrazi,protoze si nechteji vzajemne uskodit utvori vselijake koalice jen aby se udrzeli u dobre placenych koryt,ktere jim financuji se svych dani ti,ktere tahaji za fusekle a maji je ve sve nadrazenosti za naproste hlupaky! Za skutecnou opozici se daji povazovat politici jako jsou pan Mach,Okamura,Bartos,nebo Vandas a je uplne lhostejne jak jsou nazyvani temi staronovymi,kteri svemu vlastnimu narodu pouze skodi!Kazdy z nas by si mel konecne dobre rozmyslet, co muze od tech starych proflaklych xichtu ocekavat a podle toho dobre uvazit komu da v pristich volbach svuj hlas!

  • Akorát je mazec, že to blbouni z vlády i se svýma poradcema doteď nevěděli. Takže oni podepsali smlouvu, aniž by detailně věděli, co v ní je? Tak to je fakt prdel, to se může stát akorát v Čechistánu:-)))) Kdyby to nebylo tak směšný, tak by to bylo vážně k pláči…

  • Teplé místečko v budoucnu v EP,přeci stojí za tu zradu.On rád ohne záda a bude se hrbit,jen když budou rejdováky(peníze)bez práce.

  • Sobotka nechce odporovat mocným v EU. To jen deklaruje doma, aby nepřišel o hlasy voličů. Sobotka je závislý na funkcích v politice a nebude nic riskovat. Jeho heslem je „Díky za každé nové ráno ve funkci“. Nezapomeňte, že Sobotka nikdy nepracoval, jen byl v politice. Normální prací by se neuživil.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*